Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Sarnakach
Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sarnakach działa nieprzerwanie blisko 10 lat. Oddział ten reaktywował ks. Łukasz Suszko, a pierwszym prezesem kierownictwa oddziału został Mateusz Stefaniuk (obecny prezes Zarządu Diecezjalnego KSM Diecezji Drohiczyńskiej). W dużej mierze oddział tworzy młodzież ze starszych klas miejscowej szkoły podstawowej, ale również młodzież ze szkół średnich czy też studenci. Prezesem kierownictwa oddziału KSM Sarnaki jest druhna Natalia Rybaczuk, a asystentem ks. Piotr Pędzich.
Formacja i zaangażownie
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Zgodnie ze Statutem KSM członkowie oddziału regularnie uczestniczą w spotkaniach formacyjnych, modlitewnych, informacyjnych oraz rekreacyjnych. Często prowadzą Drogę Krzyżową, nabożeństwo różańcowe, czynnie włączają się w Msze św. Oddział posiada swój sztandar, który jest wystawiany podczas ważniejszych świąt religijnych i patriotycznych. Mówi się, że formacja w KSM odbywa się również przez akcję, dlatego też młodzież podejmuje wiele inicjatyw na rzecz parafian sarnackich. Tradycją stały się organizowane półkolonie zimowe i letnie, podczas których członkowie oddziału chętnie organizują czas wolny najmłodszym. W trakcie półkolonii zawsze jest czas na modlitwę, ale też na gry i zabawy, oglądanie filmów, wyjazdy na narty, basen czy też do kina. W liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II młodzież rozprowadza kremówki. Przed uroczystością Wszystkich Świętych od dwóch lat sprzedaje znicze oraz chryzantemy. Inną akcją, jaką przeprowadza KSM Sarnaki, jest sprzedaż kartek bożonarodzeniowych, z wizerunkiem Świętej Rodziny, oraz sianka pod wigilijny stół. Dzięki tym przedsięwzięciom członkowie oddziału starają się, aby tradycyjne zwyczaje nie umierały, lecz były dalej kultywowane. Dochód z ofiar złożonych podczas tych akcji jest przeznaczany na różne inicjatywy podejmowane przez KSM.
Warto wspomnieć, że działalność młodzieży z Sarnak nie ogranicza się tylko do terenu parafii, ale także wykracza poza. Młodzież chętnie włącza się w akcje organizowane przez Zarząd Diecezjalny KSM DD, takich jak rekolekcje adwentowe, wielkopostne, obozy, szkolenia czy różnego rodzaju wolontariat.
KSM Sarnaki
Akcja Katolicka w Perlejewie
Oddział Akcji Katolickiej przy parafii Przemienienia Pańskiego w Perlejewie istnieje i działa od 20 lat. Inicjatorem jego powstania był ks. kan. Kazimierz Olszewski, ówczesny proboszcz naszej parafii. Zespół stworzył się w 1997 r. Jego członkowie uczestniczyli w kilku sesjach formacyjnych ludzi świeckich diecezji drohiczyńskiej, które prowadzone były w Drohiczynie przez ks. Sidoruka, co zaowocowało powołaniem pierwszego zarządu POAK. Prezesem został Franciszek Czarkowski, który kolejną kadencję pełni tę funkcję. Pierwszy oddział liczył 27 członków, którzy 24 października 1999 r. podczas Eucharystii, pod przewodnictwem księdza proboszcza, złożyli przyrzeczenie i odebrali z rąk prezes DIAK Lucyny Woźnicy legitymacje i znaczki członkowskie. 24 listopada 2012 r. podczas uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata 11 kolejnych osób, a w 2014 r. kolejne dwie złożyły ślubowanie w obecności bp. Antoniego Dydycza. 10 członków naszej wspólnoty odeszło już do Pana, pozostając w naszej pamięci modlitewnej i sercu. Obecny stan to 30 członków i 5 sympatyków.
Reklama
Nieoceniony wkład w rozwój i umacnianie wspólnoty wnieśli współpracujący z nami asystenci. A byli nimi księża proboszczowie: K. Olszewski, R. Kowerdziej, M. Wróbel oraz księża prefekci: K. Domaraczenko, J. Krasowski, A. Safiańczuk, M. Połok. Szczególny nacisk położony był i jest na osobistą formację duchową, moralną i społeczną, gdyż z niej czerpiemy siłę do dawania świadectwa w środowisku rodzinnym, parafialnym i zawodowym. Na comiesięcznych spotkaniach praca koncentruje się na poszerzaniu wiedzy o życiu i historii Kościoła, pogłębianiu wiedzy z zakresu znajomości Katechizmu Kościoła Katolickiego, znaczeniu Eucharystii w życiu chrześcijanina, poznawaniu historii i aktualnych zadań reaktywowanej AK w Polsce. Oddział realizuje zadania zgodnie z ogólnopolskim statutem AK i zaleceniami KIAK oraz DIAK.
Podejmowane inicjatywy
W Roku Ducha Świętego spotkania formacyjne służą poznawaniu Osoby i darów Ducha Świętego, zrozumieniu skutków sakramentu bierzmowania. W odkrywaniu i otwieraniu się na Jego działanie pomaga nam proboszcz ks. Krzysztof Janowic, który aktywnie troszczy się o naszą formację. Coraz bardziej rozumiemy, jak ważna jest wdzięczność za każdy otrzymany dar. Musimy zadawać sobie pytanie: Na ile otrzymane dary wydają w nas owoce? W jakim stopniu stajemy się dojrzałymi chrześcijanami? Co zaniedbaliśmy?
Odpowiedzią są podejmowane różne inicjatywy. Członkowie AK czytają Słowo Boże podczas Eucharystii w drugą niedzielę miesiąca. W czasie Wielkiego Postu podejmujemy 40-dniowy post i modlitwę w intencji kapłanów. Tworzymy wspólnoty Margaretek. Uwielbiamy Pana Boga adorując Najświętszy Sakrament, organizujemy czuwania modlitewne, bierzemy aktywny udział w nabożeństwie różańcowym i Drodze Krzyżowej. Współpracujemy z księdzem proboszczem, Caritas oraz Apostolatem Maryjnym, podejmując wspólne działania. Wspieramy przedsięwzięcia realizowane przez Stowarzyszenie „Perlejewo łączy”, występując w Herodach, ludowej sztuce bożonarodzeniowej, misterium Męki Pańskiej. Staramy się uczestniczyć w uroczystościach na szczeblu diecezjalnym. Podejmowaliśmy akcje zbierania podpisów w obronie życia, Telewizji Trwam, wolnych mediów oraz przywrócenia wolnego dnia w Święto Trzech Króli itp. Udało nam się zorganizować Dzień Kultury Chrześcijańskiej, wystawę i kiermasz książki katolickiej oraz konkurs „Strój godny miejsca, w którym przebywasz” wśród dzieci i młodzieży szkolnej.
Dziękujemy Bogu i ludziom za wszystkie lata istnienia POAK. Widzimy konieczność sprostania nowym wyzwaniom, które niesie otaczający nas świat. Prosimy o łaskę otwierania się na dary Ducha Świętego, ożywienie i głęboki rozwój duchowy każdego z członków wspólnoty.
Iwona Czarkowska, członek POAK