Autorem projektu uchwały jest Sebastian Trzeszkowski, radny Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Konieczność jej przyjęcia uzasadniał: „rosnącą liczbą przybywających do Częstochowy pielgrzymów”, „wzrastającymi z tego powodu kosztami obsługi systemu gospodarowania odpadami komunalnymi”, wizerunkiem miasta i „ogólnie przyjętymi dobrymi kanonami dbania o małą ojczyznę, Częstochowę”.
Sebastian Trzeszkowski zadeklarował również, że 20 procent z pobranej kwoty „zostanie przeznaczone na poprawę infrastruktury turystycznej, na przykład poprzez zwiększenie liczby ogólnodostępnych toalet publicznych”. Radny dodał, że „oprócz kwestii finansowych, powyższe propozycje są podyktowane zastrzeżeniami co do stanu czystości ciągów pieszo-jezdnych w obszarach pielgrzymek, licznie zgłaszanymi przez częstochowianki i częstochowian”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Radny miasta - Paweł Ruksza podniósł podczas obrad, że wprowadzenie uchwały jest niezgodne z prawem ponieważ nie spełnia ona wymogów formalnych.
Podjęcie uchwały poprzedziła ożywiona dyskusja. Wiceprezydent Ryszard Stefaniak apelował do radnych Prawa i Sprawiedliwości, by nie formułowali opinii o negatywnym stosunku rady miasta do pielgrzymów. Artur Gawroński z PiS wskazał na potrzebę utworzenia atrakcyjnej oferty, która zachęciłaby pielgrzymów do przedłużenia pobytu w Częstochowie przynajmniej o dzień. Jego koleżanka, Monika Pohorecka, nazwała projekt uchwały „hucpą polityczną” i pytała, jak miasto odróżni turystę od pielgrzyma. Kolejny radny PiS, Konrad Jarzyński, pytał, gdzie trafią zebrane środki i czy ludzie będą stemplowani przy wjeździe do miasta. Stwierdził też, że projekt autorstwa Sebastiana Trzeszkowskiego to „abstrakcja” i „idiotyzm”.
Autor projektu uchwały odpowiedział radnym z PiS, że „źle rozumieją treść apelu”. Podkreślał, że jest on próbą podjęcia rozmów pomiędzy Jasną Górą, częstochowską kurią i miastem. – Potrzebna jest dobra wola ze strony Kościoła – stwierdził Sebastian Trzeszkowski. Pytany o kwestie prawne poboru złotówki od każdego pielgrzyma odpowiedział, że jedną z form mogłaby być darowizna na rzecz miasta i gminy Częstochowa.