Reklama

Aktualności

Pierwszy od 1978 rok bez zagranicznych podróży papieża?

Koronawirus wpływa na wykreślanie kolejnych terminów z kalendarza papieża Franciszka. Po tym, jak ze względu na obowiązujące przepisy czasu pandemii Ojciec Święty celebrował uroczystości wielkanocne w pustej bazylice św. Piotra, a nie – jak zazwyczaj – z udziałem dziesiątków tysięcy pielgrzymów, teraz Watykan przełożył zaplanowany na wrzesień w Budapeszcie Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie, a nawet Światowy Dzień Młodzieży w Lizbonie. Skutki kryzysu wywołanego koronawirusem dotknęły również zagranicznych wizyt duszpasterskich planowanych przez Franciszka. Najprawdopodobniej rok 2020 będzie pierwszym rokiem bez podróży papieża od 1978 roku, donosi rzymski korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.

[ TEMATY ]

podróż apostolska

Franciszek na Malcie

By. James Logan

Już została odwołana wizyta na Malcie pod koniec maja. We wrześniu Franciszek miał odwiedzić Timor Wschodni, Papuę Nową Gwineę oraz Indonezję, największy na świecie kraj muzułmański - o przesunięcie terminu wizyty poprosili miejscowi organizatorzy. Również w Iraku nie ma już nadziei na wizytę papieża w tym roku, nie do pomyślenia w obecnej sytuacji jest też planowana ekumeniczna podróż pokoju do Sudanu Południowego wraz z prymasem Kościoła anglikańskiego Justinem Welbym, o której papież mówił w listopadzie ub.r.

Pandemia paraliżuje ważny instrument Stolicy Apostolskiej. Jest to jedyne w swoim rodzaju połączenie wizyty państwowej z masowym wydarzeniem religijnym, czytamy w KNA. Jako suweren Państwa Watykańskiego, papież zawsze przybywa na obce terytorium tylko na oficjalne zaproszenie i jest przyjmowany z wszelkimi honorami. Jednocześnie przyjeżdża jako pasterz swojego Kościoła i zazwyczaj powoduje znaczną mobilizację wiernych.

Reklama

Z reguły każda wizyta papieża gromadzi setki tysięcy, a nawet miliony uczestników i przez kilka dni dominuje w wydarzeniach medialnych. Publiczne przejazdy papieża noszą niekiedy cechy triumfalne. Jako gość państwowy może również kierować swoje obawy tam, gdzie nauka katolicka nie jest chętnie słyszana, natomiast wielkie nabożeństwa służą też ukazaniu żywotności Kościoła lokalnego.

Podróżujący papież Jan Paweł II

Dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku zauważono, jaki wpływ religijno-polityczny i jaką formę wyrażania tożsamości kościelnej mogą mieć w rękach papieże podczas swoich podróży. Przedtem ostatnią długą podróż odbył powozem w 1812 r. Pius VII do Fontainebleau - jako więzień Napoleona. Cykl papieskich podróży otworzył w 1964 r. Paweł VI ekumenicznym spotkaniem pojednania w Jerozolimie z patriarchą Konstantynopola Atenagorasem. Ale szczególny format misji politycznych i imprez masowych stworzył w czasie swego ponad 26-letniego pontyfikatu Jan Paweł II.

Papież z Polski podczas swoich 104 podróży odwiedził 129 krajów przemierzając niemal 1,2 mln kilometrów. Msza św., którą sprawował w Manili podczas Światowego Dnia Młodzieży w 1995 roku zgromadziła kilkumilionowe tłumy. Gdy w Zielone Świątki 1979 r. w Warszawie, w obecności setek tysięcy wiernych, wzywał Ducha Świętego, by „odnowił oblicze tej ziemi”, stało to się początkiem ruchu, który ostatecznie doprowadził do rozpadu bloku wschodniego.

Historyczne spotkania

Reklama

Zapoczątkowane przez Jana Pawła II podróże zagraniczne kontynuowali jego następcy. Korespondent KNA obliczył, że Benedykt XVI odbywał średnio 3,5 wizyty zagranicznej rocznie, a więc nieco mniej niż jego poprzednik (4), natomiast Franciszek ma ich najwięcej, bo średnio 4,5 w roku. Tak więc zagraniczna wizyta co kilka miesięcy stała się już nieodłącznym elementem sprawowania pontyfikatu.

Okazywało się, że osobiste pojawienie się zwierzchnika było bardzo pomocne zwłaszcza na terenie trudnym dyplomatycznie. Na przykład swoją wizytą w Wielkiej Brytanii Benedykt XVI mógł zmienić na lepsze tradycyjnie chłodne nastroje wobec katolicyzmu. Historyczne spotkanie papieża Franciszka z patriarchą rosyjskim Cyrylem nie było możliwe ani w Rzymie, ani w Moskwie, ale doszło do niego na Kubie. A to, że Stolica Apostolskiego chce zbliżyć się do świata arabskiego, znalazło swój wyraz podczas wizyty papieża w Abu Zabi.

Sygnałem byłaby teraz także planowana na jesień podróż papieża Franciszka do Indonezji, największego na świecie kraju islamskiego, w którym żyje 227 milionów muzułmanów. Nominacja kardynalska arcybiskupa Dżakarty Ignatiusa Suharyo Hardjoatmodjo w październiku ub.r. dowiodła, że Franciszek bardziej uważnie przygląda się temu regionowi. Kiedy jednak znów będzie mógł wyruszyć na takie misje, pokaże czas.

2020-04-27 19:02

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Malta: przed latem wizyta Ojca Świętego

[ TEMATY ]

Franciszek

Franciszek na Malcie

By. James Logan

Niebawem Papież Franciszek odwiedzi Maltę. Jego wizyta nastąpi prawdopodobnie przed latem, a plan Ojca Świętego obejmie prawdopodobnie przystanki zarówno na Malcie, jak i na wyspie Gozo - podaje strona internetowa należąca do tamtejszej archidiecezji.

Przypomniano, że w minionych tygodniach Ojciec Święty wypowiedział wiele serdecznych słów na temat gościnności Maltańczyków, niedawno przyjął prezydenta tego kraju, a zaproszenie do odwiedzenia tego kraju złożyli także tamtejsi biskupi.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: Godzina „W” to jest godzina również naszych wyborów dzisiejszych

Wiemy co znaczy godzina „W”. Wiemy również, że pod tym znakiem kryje się mnóstwo treści: Powstanie Warszawskie, stolica naszego narodu Warszawa, warszawiacy. Ta godzina „W” to jest również godzina wyboru tamtych ludzi i dzisiaj nas. Jako indywidualnych ludzi, ale też jako narodu – mówił w homilii bp Andrzej Przybylski, który 1 sierpnia, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

Częstochowskie obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego, w których wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miejskich, parlamentarzyści Ziemi Częstochowskiej, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Częstochowy, kombatanci, młodzież, harcerze, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Dąbrowa Zielona, rozpoczęły się minutą ciszy za poległych w Powstaniu Warszawskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję