Reklama

Radosne spotkanie

W niedzielę 22 maja 2011 r. w parafii pw. Wszystkich Świętych w Kołacinku odbyła się parafiada, czyli wielki festyn rodzinny, który przyciągnął liczne rzesze dzieci, młodzieży i rodziców zarówno z tutejszej, jak i z sąsiednich parafii. Parafiadę zorganizował ks. proboszcz Janusz Kalandyk wraz z członkami Społecznego Komitetu Odnowy Kościoła w Kołacinku

Niedziela łódzka 24/2011

W tym roku tematyka festynu wiązała się również z Dniem Matki. W organizacji festynu pomogli także, jak zawsze życzliwi przedstawiciele władz gminnych i powiatowych. Miejscem zabawy był plac przed budynkiem miejscowej OSP.
W programie festynu była loteria fantowa, konkursy i gry, występy artystyczne dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kołacinku i Zespołu Szkół Samorządowych w Dmosinie, zabawa taneczna. Zachwyt dzieci wywoływała jazda kucykiem, a wszystkich pozostałych także smaczne, domowego wypieku ciasta, kiełbaski z grilla, bigos, lody i gaszące pragnienie napoje. Przed południem panie mogły się przebadać na mammografie, panowie-palacze zbadać zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu, a zagrożeni cukrzycą zbadać poziom cukru we krwi.
Wszystkich uczestników festynu jednoczyła idea renowacji zabytkowego kościoła, prawdziwego skarbu sztuki sakralnej. W tym dniu wspólnota parafialna spotkała się także z redaktorem „Niedzieli łódzkiej”, który ukazał znaczenie prasy katolickiej w chrześcijańskiej formacji rodzin i w dziele ewangelizacji. A jak się przedstawia parafia pod względem duszpasterskim? Ksiądz Proboszcz, pełen zapału i optymizmu, potrafi przyciągnąć młodych i dorosłych, kontynuując integrujące działania swoich poprzedników. Przy parafii służbę liturgiczną pełni kilkudziesięciu dobrze przygotowanych ministrantów. Scholę dziecięcą i młodzieżową prowadzi z wielkim zaangażowaniem p. Paulina Skrzynecka, miejscowa katechetka. Przy parafii działają także Wspólnota Królowej Pokoju, Grupa Wieczernik, która w każdy czwartek spotyka się na adoracji Najświętszego Sakramentu. W życiu parafii dużą rolę odgrywają pielgrzymki do sanktuariów maryjnych. Ksiądz Proboszcz troszczy się również o osoby potrzebujące pomocy. Np. z pomocy Caritas korzysta prawie 200 osób. Parafia ma także swoją stronę internetową: parafiakolacinek.pl, dzięki której można zapoznać się z podstawowymi informacjami o parafii.
Należąca do dekanatu brzezińskiego parafia Wszystkich Świętych została erygowana przed 1512 r. Pierwszy kościół, także drewniany, został zbudowany przed 1521 r. Obecny wzniesiono zapewne w XVIII wieku. W 1870 r. dobudowano kruchtę i zakrystię, przebudowano w 1788 r. Kościół jest jednonawowy, ma boczne kaplice otwarte na nawę, z prezbiterium od wschodu i kruchtą od zachodu. Kościół ma konstrukcję zrębową, z zewnątrz jest szalowany deskami. W głównym ołtarzu znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Ściany boczne i sufit zdobione są polichromiami. To one budzą największy podziw i zachwyt. Uczestnik liturgii czy nawet okazjonalny turysta patrząc na postacie adorujących aniołów wyłaniające się z tajemniczej przestrzeni jest urzeczony niezwykłym pięknem wnętrza, a zarazem wciągnięty do adoracji prawdziwego Gospodarza tej świątyni.
Tak piękny zabytkowy kościół wymaga ogromnej troski. Niestety, dotychczasowa konserwacja okazała się niewystarczająca. Deski w ogromnej mierze są spróchniałe i nadszedł czas radykalnego działania w celu uratowania świątyni. Ksiądz Proboszcz, który objął parafię we wrześniu ubiegłego roku, oprócz kapitalnego remontu domu parafialnego (m.in. instalacja nowego pieca gazowego, podłóg itd.) już odnowił zabytkową dzwonnicę z XVIII wieku. Obecnie wraz z powołanym komitetem podejmuje działania w celu odnowienia kościoła. To dla stosunkowo niewielkiej parafii ogromne zadanie, ale przy dobrej woli, a nawet entuzjazmie wiernych, być może także z pomocą funduszy unijnych z pewnością zostanie zrealizowane.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

A gdybyś obudził się tylko z tym, za co wieczorem podziękowałeś Bogu?

2022-12-06 21:40

Marzena Cyfert

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Swoje patronalne święto przeżywa dzisiaj parafia św. Mikołaja we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

W homilii o. Lukoszek przypomniał życiorys św. Mikołaja, podkreślając jego zamiłowanie do czynienia dobra i bardzo dużą wrażliwość na ludzką biedę. Zauważył, że św. Mikołaj był niezwykłym człowiekiem, o czym świadczy fakt, że po tylu latach od jego śmierci jest znany i wspominany na całym świecie. – Jego szczególnym darem i charyzmatem były dobroć i dobre uczynki, ale spełniane w ukryciu – tak, żeby tylko Bóg je widział. Można powiedzieć, że każdy święty odkrywa przed nami jakiś aspekt tajemnicy samego Boga i w ten sposób do nas przemawia. Św. Mikołaj odkrył, jak bardzo Bóg go kocha i jak bardzo dobry jest dla niego samego. Dlatego odpowiedział Bogu swoją miłością – mówił o. Lukoszek, podkreślając, że miłość do Boga jest bardzo konkretna. Ona namacalnie ujawnia się przez miłość do drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję