Reklama

Wiadomości

USA: rozczarowanie po egzekucji L. Montgomery

Wielkie rozczarowanie wywołało w całych Stanach Zjednoczonych wykonanie w nocy z 12 na 13 stycznia wyroku śmierci na Lisie Montgomery. Stracono ją za pomocą zastrzyku z trucizną za zabójstwo ciężarnej kobiety przed 16 laty.

2021-01-14 07:08

[ TEMATY ]

USA

śmierć

AR

Do ostatniej chwili o zamianę kary śmierci na dożywocie apelowało do prezydenta Donalda Trumpa wiele osobistości, m.in. amerykańscy biskupi, obrońcy praw człowieka oraz setki organizacji kościelnych i humanitarnych, w tym Wspólnota św. Idziego. Była to pierwsza egzekucja kobiety w Stanach Zjednoczonych na szczeblu federalnym od 1953 roku.

Komentując to wydarzenie Mario Marazziti ze Wspólnoty św. Idziego podkreślił, że świat musi iść drogą sprawiedliwości bez uciekania się do przemocy. Apelując o zaniechanie wykonania najwyższej kary przypominali o tym również amerykańscy biskupi. Przewodniczący: Komisji Episkopatu ds. Sprawiedliwości i Rozwoju Ludzkiego – abp Paul S. Coakley z Oklahoma City oraz Komitetu ds. Obrony Życia – abp Joseph F. Naumann z Kansas City zauważyli, że w 2020 r. rząd federalny, wykonał więcej egzekucji niż wszystkie pięćdziesiąt stanów razem wziętych.

Reklama

Po wykonaniu wyroku na Lisie Montgomery, w tym tygodniu zaplanowano jeszcze dwie egzekucje federalne. Biskupi wezwali nowy Kongres i prezydenta-elekta Joe Bidena, aby ogłosili moratorium na wykonywanie takich wyroków w wymiarze federalnym i zmienili obecne federalne wyroki śmierci na kary pozbawienia wolności. Podkreślili, że nowoczesny system więziennictwa sprawia, że kara śmierci nie jest potrzebna do tego, by społeczeństwo czuło się bezpieczne. Przypomnieli też apele ostatnich trzech papieży wzywające do globalnego zniesienia kary śmierci.

„Przypominając o niedopuszczalności kary śmierci papież Franciszek pomaga całemu światu katolickiemu stanąć po stronie życie i wzmocnić jego obronę” – powiedział Radiu Watykańskiemu Mario Marazziti.

„W ciągu minionych stu lat wykonano 37 wyroków, w tym w ciągu ostatnich sześciu miesięcy będzie ich 13, jeśli wykonane zostaną kolejne dwa planowane do 15 stycznia. Jest to prawdziwe szaleństwo. Po raz pierwszy od 130 lat egzekucje kapitalne nie zostały zawieszone na czas przejściowy po wyborach prezydenckich“ – stwierdził przedstawiciel Wspólnoty. Jego zdaniem „przerażające jest to, że nie wzięto pod uwagę choroby psychicznej kobiety wywołanej latami nadużyć seksualnych i gwałtów, których ofiarą padała od dziecka ze strony ojca i jego kolegów. Przez całe jej życie nikt nie zaoferował jej potrzebnej pomocy, nikt z jej oprawców, którzy na zawsze zwichnęli jej psychikę, nie został też pociągnięty do odpowiedzialności. Zbrodnia, którą popełniła, stanowi część tej historii przemocy. Niepowstrzymanie egzekucji jest wielką hańbą“.

Reklama

Lisę Montgomery skazano w 2007 roku za porwanie i uduszenie kobiety będącej w ciąży. Montgomery wycięła potem żywe dziecko z łona zabitej i przedstawiała je innym jako swoje. Dziecko żyje do dzisiaj. Egzekucję przeprowadzono mimo apeli prawników skazanej, domagających się wstrzymania wykonania wyroku ze względu na chorobę psychiczną kobiety i uszkodzenie mózgu. Sądy niższych instancji przychyliły się 11 stycznia do tego wniosku, ale ich decyzję unieważnił Sąd Najwyższy w odpowiedzi na skargę ministerstwa sprawiedliwości.

Montgomery jest pierwszą kobietą straconą w USA na szczeblu federalnym od 1953 roku. Jest też 11. osobą, na której wykonano federalny wyrok śmierci, odkąd administracja Trumpa zniosła trwające od 2003 r. moratorium w tej sprawie. W 2020 roku w USA karę śmierci wykonano 17 razy, z czego 10 na szczeblu federalnym. Jest to największa liczba egzekucji na szczeblu centralnym od XIX wieku.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gość z Omaha

Niedziela sosnowiecka 40/2012

[ TEMATY ]

kapłan

USA

Piotr Lorenc

Podczas peregrynacji w Dąbrowie Górniczej-Mydlicach

Podczas peregrynacji w Dąbrowie Górniczej-Mydlicach

Abp Elden Curtiss - emerytowany metropolita Omaha w stanie Nebraska w USA, był gościem bp. diecezji sosnowieckiej Grzegorza Kaszaka

Szacowny hierarcha przebywał w Polsce w dniach 14-20 września. Towarzyszyło mu 3 księży: ks. Charles Swanson - kapelan strażaków z Omaha, ks. Jeffrey Bayhi - proboszcz z Luizjany i ks. Antony Struckey - teolog specjalizujący się w nauczaniu Hansa Ursa von Baltazara, wykładowca z Ljubljany na Słowenii.
Abp Elden Curtiss to długoletni znajomy bp. Grzegorza Kaszaka. Poznali się w Watykanie, gdzie wspólnie pracowali w papieskiej Radzie ds. Rodziny, której Arcybiskup był członkiem. Aktualnie jest duchowym opiekunem Instytutu Pawła VI w Omaha, którym kieruje twórca naprotechnologii dr Thomas Hilgers. O Polsce mówi, że to piękny kraj. Mimo 80 lat, znajduje się w znakomitej formie fizycznej. „Abp Curtiss koniecznie chciał odwiedzić Polskę - kraj bł. Jana Pawła II. W tym roku nadarzyła się ku temu okazja. I stąd ta wizyta, za którą mu jestem serdecznie wdzięczny” - powiedział bp Grzegorz Kaszak.
Podczas tygodniowej wizyty abp Elden Curtiss złożył wizytę na Jasnej Górze, odwiedził Kraków, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską. Oddał hołd pomordowanym w obozie Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Odwiedził także wiele świątyni i ciekawych miejsc w naszej diecezji, m.in. Ojców, Ogrodzieniec, Sosnowiec czy Dąbrowę Górniczą. Uczestniczył także w peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii bł. Jana Pawła II w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Dąbrowie Górniczej-Mydlicach. „Jestem ogromnie zadowolony z pobytu w Polsce i z tego, że mogłem uczestniczyć w peregrynacji w diecezji sosnowieckiej. Kult Miłosierdzia Bożego jest bardzo ważny dla całego świata, a bł. Jan Paweł II był i jest jego najlepszym orędownikiem” - powiedział abp Curtiss.
Archidiecezja Omaha obejmuje w całości stan Nebraska. Katedrą metropolitarną jest kościół św. Cecylii w Omaha. Pierwszymi misjonarzami, którzy przybyli do stanu Nebraska około 1838 r., byli księża Jezuici. Od czasu do czasu odwiedzali Indian i wielu z nich udało im się ochrzcić. Diecezja Omaha powstała 2 sierpnia 1885 r., obejmując stany Nebraska i Wyoming. 10 sierpnia 1945 r. została podniesiona do rangi archidiecezji. Abp Elden Francis Curtiss był w latach 1993-2009 ósmym z kolei ordynariuszem diecezji Omaha.
Kilka zdań o charakterze metropolii. Omaha to największe miasto stanu Nebraska. Znajduje się w środkowej części Stanów Zjednoczonych, nad rzeką Missouri. Omaha została założona w roku 1854 przez osadników z Council Bluffs. Ponieważ miasto powstało na zachodnim brzegu rzeki, szybko uzyskało przydomek „Wrota Zachodu”. W XIX wieku położenie Omaha spowodowało, że stało się znaczącym węzłem transportowym dla hodowców bydła ze środkowego zachodu Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z danymi z roku 2010 Omaha liczy ok. 408 tys. mieszkańców, czyli jest 40. miastem w USA pod względem liczby ludności. Co ciekawe, w promieniu 50 mil, czyli 80 km od centrum miasta mieszka 1,2 miliona osób.

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Festiwal Trzech Kultur - znamy wyniki!

2021-01-26 18:10

[ TEMATY ]

Krzeszów

Festiwal Trzech Kultur

ks. Waldemar Wesołowski

ks. Marian Kopko i Grzegorz Żurek

ks. Marian Kopko i Grzegorz Żurek

Od wielu już lat w okresie świąteczno-noworocznym w Krzeszowie organizowany jest przegląd kolędniczo-jasełkowy pod nazwą Festiwal Trzech Kultur.

Bierze w nim udział kilkanaście grup, kilkudziesięciu solistów w różnych kategoriach wiekowych. W tym roku Festiwal, mimo pandemii, również się odbył, choć w wersji on-line. Ku zaskoczeniu organizatorów, zgłosiło się ponad 30 wykonawców, w tym z Niemiec i Czech.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję