Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 52/2004

Grzegorz Gałązka

W niedzielę 12 grudnia Papież poświęcił figurki Dzieciątka Jezus, które zostały przyniesione przez najmłodszych uczestników spotkania

W niedzielę 12 grudnia Papież poświęcił figurki Dzieciątka Jezus, które zostały przyniesione przez najmłodszych uczestników spotkania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z papieżem

„Szopka stanowi bliskie i jakże wymowne przedstawienie Bożego Narodzenia - przypomniał Jan Paweł II. - To element naszej kultury i sztuki, ale przede wszystkim znak wiary w Boga, który w Betlejem przyszedł «zamieszkać wśród nas» (J 1, 12) - powiedział Ojciec Święty w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański w niedzielę 12 grudnia na Placu św. Piotra w Watykanie. Oto treść papieskich rozważań:
„Zbliżają się święta Bożego Narodzenia i w wielu miejscach szykuje się już szopkę, jak tu, na Placu św. Piotra. Obojętnie, mała czy duża, prosta czy wyszukana.
Jak każdego roku, za chwilę poświęcę figurki Dzieciątka Jezus, które w Świętą Noc umieszczone zostaną w szopkach, w których są już św. Józef i Matka Boża - milczący Świadkowie wzniosłej Tajemnicy. Swoim pełnym miłości spojrzeniem zachęcają nas Oni, byśmy czuwając i modląc się, przyjęli Boskiego Zbawiciela, który przybywa, przynosząc światu radość Bożego Narodzenia.
Ta sama radość wzywa nas, abyśmy z góry cieszyli się tą dzisiejszą trzecią niedzielą Adwentu, zwaną niedzielą «Gaudete». Prośmy Dziewicę oczekiwania, ażeby żywe było w nas, chrześcijanach, i we wszystkich ludziach dobrej woli pragnienie spotkanie bliskiego już Pana”.

Jan Paweł II do Polaków

Reklama

Jan Paweł II złożył życzenia świąteczne prawie 600 rodakom obecnym na audiencji ogólnej 15 grudnia w Watykanie. Podziękował im za prezenty przywiezione z Tatr i Koszalina. Były wśród nich m.in. pierwszy egzemplarz Nowego Testamentu przetłumaczony na gwarę góralską, a także choinki, bombki, opłatki i woskowa figurka Dzieciątka Jezus.
Streszczając po polsku katechezę, Papież stwierdził, że omawiany w niej Psalm 72 [71] „przedstawia pobożnego, sprawiedliwego władcę, obrońcę biednych i uciemiężonych (por. ww. 72, 12-13), w którym tradycja chrześcijańska odczytuje oblicze Jezusa Chrystusa”.
Ojciec Święty powiedział następnie: „Pozdrawiam serdecznie wszystkich moich rodaków. Witam bp. Kazimierza Nycza i władze Koszalina. Dziękuję za gest życzliwości ze strony Waszego miasta. Szczególnie pozdrawiam pielgrzymkę z Zakopanego i wojskową orkiestrę Podhalańczyków. Bóg zapłać za śpiewy i muzykę. Jestem wdzięczny za choinki, które co roku przywozicie, żeby przypominały mi umiłowane Podhale, góry i strony rodzinne. Zawieźcie ten nastrój Bożego Narodzenia do Waszych rodzinnych domów. Niech Chrystus wszystkim błogosławi. Wesołych i dobrych świąt Bożego Narodzenia!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna, 15 grudnia 2004 r.

Papieskie orędzie na 91. Dzień Migranta i Uchodzcy

Reklama

Na konieczność rzeczywistej integracji migrantów w krajach ich przyjmujących, ale bez utraty przez nich poczucia tożsamości i odrębności narodowej, zwraca uwagę Jan Paweł II w orędziu na 91. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który będzie obchodzony 16 stycznia 2005 r. Dokument ten, zatytułowany Integracja międzykulturowa, ogłosiło 9 grudnia Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Integracja przybyszów w krajach, które ich przyjmują, jest hasłem często używanym dla określenia konieczności prawdziwego włączenia się migrantów w życie tych krajów, zwykle jednak towarzyszą temu rozbieżności co do dokładnego określenia tego pojęcia - pisze Ojciec Święty. W tym kontekście przypomniał stanowisko, zaproponowane przez instrukcję Papieskiej Rady Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących Erga migrantes caritas Christi z 14 maja br.
Dokument widzi w integracji nie asymilację prowadzącą do pomniejszania lub zapominania własnej tożsamości kulturalnej przez migrantów, ale raczej drogę do ich otwarcia się na wartości społeczeństw, które ich przyjmują, i przyczynienia się w ten sposób do wzajemnego wzbogacania się. Jest to długi proces, zmierzający do kształtowania społeczeństw i kultur i sprawiający, że w coraz większym stopniu odzwierciedlają one różnorodne dary Boga dla ludzi - podkreślił Ojciec Święty. Dodał, że imigrant winien podejmować niezbędne kroki na drodze do włączania się w społeczeństwo, takie jak poznanie języka danego kraju i dostosowanie się do miejscowych praw i wymogów pracy, aby uniknąć niepotrzebnego zróżnicowania.
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że chrześcijanie, świadomi nadprzyrodzonego działania Ducha Świętego, potrafią uznać obecność w różnych kulturach „bezcennych składników religijnych i ludzkich”, które mogą ofiarować mocne podstawy wzajemnego porozumienia. Należy więc łączyć zasadę poszanowania różnic kulturowych z troską o niepodważalne wartości wspólne jako oparte na powszechnych prawach człowieka. Papież przywołał często cytowany przez siebie podczas spotkań z młodzieżą świata werset z 21. rozdziału Księgi Izajasza, mówiący o czuwaniu, podkreślając, że wszyscy wierzący winni się stawać „strażnikami poranka”.

Adwentowa Msza św. dla studentów

Człowiek nie dotrze do prawdy o własnych siłach, wykorzystując jedynie zdobycze nauki, ponieważ jest to możliwe „tylko dzięki pełnemu miłości spojrzeniu Chrystusa”. Jan Paweł II przypomniał o tym studentom uczelni rzymskich, uczestniczącym 14 grudnia wieczorem w tradycyjnej adwentowej Mszy św. w Bazylice Watykańskiej.
W Eucharystii wzięli udział słuchacze wyższych uczelni i kapelani z wielu krajów Europy, przybyli na kilkudniowe spotkanie w ramach przygotowań do przyszłorocznego XX Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii, wśród nich także Polacy z bp. Markiem Jędraszewskim.
W kazaniu, nawiązując do Roku Eucharystii, Papież zwrócił uwagę, że „w obliczu Tajemnicy Eucharystycznej zmuszeni jesteśmy weryfikować prawdziwość naszej wiary, naszej nadziei i naszej miłości (...). Nie można być obojętnym, gdy Chrystus mówi: «Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba»” (J 6, 51).
Jan Paweł II zachęcił studentów, by nie przestawali poszukiwać Chrystusa, „odkrywając w Jego oczach pociągający blask dobroci i piękna”. „To tajemnicze odbicie Jego miłości niech będzie światłem towarzyszącym zawsze Waszej drodze” - życzył młodzieży Ojciec Święty.

Audiencja dla Szefa dyplomacji Iraku

Po wizycie w Watykanie ministra spraw zagranicznych Iraku Hoshyara Zebariego, który przyjęty został przez Jana Pawła II 13 grudnia, rzecznik prasowy Watykanu Joaquin Navarro-Valls ujawnił, że przedmiotem rozmów była sytuacja w Iraku i na Bliskim Wschodzie. Szef irackiej dyplomacji spotkał się także z kard. Angelo Sodano, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.
„Minister podziękował Jego Świątobliwości oraz jego współpracownikom za pomoc okazywaną zawsze Irakowi oraz zapewnił o zaangażowaniu swego rządu w krzewienie wolności religijnej, a w szczególności obronę wspólnot chrześcijańskich - powiedział Navarro-Valls i dodał: - W czasie obu spotkań potępiono raz jeszcze bolesną plagę terroryzmu, wyrażając nadzieję na szybkie przywrócenie szacunku dla wartości moralnych, które stanowią podstawę każdej cywilizacji”.

Bp A. Dziemianko - biskupem pomocniczym w Mińsku-Mohylewie

14 grudnia Jan Paweł II mianował biskupem pomocniczym archidiecezji mińsko-mohylewskiej na Białorusi dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji grodzieńskiej Antoniego Dziemiankę. Będzie on wspierał w zarządzaniu tą rozległą jednostką kościelną 90-letnego kard. Kazimierza Świątka, który jest także administratorem apostolskim terytorialnie jeszcze większej diecezji pińskiej. Sędziwy kard. Świątek nie miał biskupa pomocniczego w archidiecezji mińsko-mohylewskiej od ponad półtora roku, tzn. od mianowania 17 kwietnia 2003 r. bp. Cyryla Klimowicza biskupem diecezji św. Józefa w Irkucku. W diecezji pińskiej, która jest największa na Białorusi, Kardynała wspiera bp Kazimierz Wielikosielec OP.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

2025-04-14 07:37

[ TEMATY ]

komentarz

aborcja

Fot: Pro Prawo do Życia

Zły stan psychiczny, natarczywy adwokat proaborcyjnej FEDERY oraz uległość lekarzy wystarczą by zabić dziecko w 9. miesiącu ciąży bez zmiany ustawy. Chłopca zabito śmiertelnym zastrzykiem w szpitalu w Oleśnicy. Jak do tego doszło skoro lekarze w Łodzi twierdzili, że jego aborcja jest sprzeczna z prawem?

Chłopiec miał już 37 tygodni życia, a więc w świetle nomenklatury medycznej nie był nawet wcześniakiem. W ginekologicznym szpitalu w Łodzi nie chciano go zabić, choć adwokat fundacji FEDERA żądał „indukcji asystolii płodu”, czyli zabicia dziecka zdolnego do życia poprzez wbicie igły do jego serca z podaniem chlorku potasu. - Zaproponowaliśmy natychmiastowe rozwiązanie przez cięcie cesarskie (ze względu na zły stan psychiczny Pani Anity) w znieczuleniu ogólnym z objęciem dziecka wysokospecjalistycznym leczeniem pediatrycznym. Oznacza to, że zaproponowaliśmy Pani Anicie niezwłoczne zakończenie ciąży, co nie jest jednoznaczne z uśmierceniem płodu zdolnego do życia – napisał w oświadczeniu prof. Piotr Sieroszewski, kierownik ginekologii szpitala w Łodzi i prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo na zakończenie Wielkiej Nowenny w intencji Ojczyzny

2025-04-14 08:38

[ TEMATY ]

nowenna

Nowenna za Ojczyznę

Mat.prasowy

Już we wtorek, 15 kwietnia uroczyste zakończenie Wielkiej Nowenny w intencji Ojczyzny, a 27 kwietnia – zawierzenie Polski i świata Bożemu Miłosierdziu.

W Wielki Wtorek decyzją ks. bpa Krzysztofa Włodarczyka w bydgoskiej Katedrze będzie miało miejsce uroczyste zakończenie trwającej od 11 lutego Wielkiej Nowenny w intencji Ojczyzny „Polska na Skale”. Nowenna jest inicjatywą wszystkich ludzi dobrej woli, w tym kapłanów, wiernych świeckich, wiernych z wspólnot katolickich, którym na sercu leży dobro Ojczyzny. Codziennie przez 9 tygodni rzesze Polaków w kraju i za granicą, prosząc o Boże Miłosierdzie i Boską interwencję dla Polski, odmawia jedną część Różańca św, Koronkę do Miłosierdzia Bożego i modlitwę za Ojczyznę. Wg statystyk, dołączenie do Nowenny zgłosiło przez stronę polskanaskale.pl prawie 11300 osób, 177 duchownych, ponad 400 parafii i klasztorów oraz prawie 300 wspólnot modlitewnych. Wiemy, że wiele osób modli się nie zgłaszając poprzez Internet swojego udziału w tym nabożeństwie.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: jest „razem” tych, którzy rządzą, z tymi, którzy są charyzmatykami

2025-04-14 20:45

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

— Ważne jest, żeby porządki przełożeństwa i charyzmatu były na siebie nawzajem otwarte. To jest to „razem”! Jest „razem” tych, którzy rządzą, z tymi, którzy są w duchu prorokami, charyzmatykami - mówił kard. Grzegorz Ryś w drugi dzień rekolekcji dla Łodzi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję