Reklama

Wiara

Co oznacza “łowić ludzi” w Biblii?

Rozważanie do liturgii. V Niedziela zwykła, rok C. Niedziela 6 lutego 2022

1. Zadanie ucznia Jezusa

[ TEMATY ]

rozważania

Sr. Amata CSFN

Jezus powołuje Piotra, Jakuba i Jana. Dotąd łowili ryby. Teraz będą łowić ludzi. To zadanie jest nie tylko dla tych trzech apostołów, ale dla wszystkich chrześcijan będących uczniami Jezusa.

Sr. Amata CSFN

2. Słowa Klucze

Jezus rzekł do Szymona: «Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów!» A Szymon odpowiedział: «Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i nic nie ułowiliśmy. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci». Skoro to uczynili, zagarnęli tak wielkie mnóstwo ryb, że sieci ich zaczynały się rwać.

Reklama

Ten cud dokonał się dlatego, że Piotr zaufał Jezusowi i nie bał się opinii ludzi. Ryby łowi się w nocy, a nie w ciągu dnia. Połów w środku dnia był po prostu nieracjonalny. Co więcej, wiele osób, które właśnie były nad jeziorem, aby słuchać Jezusa patrzyło ze zdziwieniem na to co robi Piotr. On jednak na słowo Jezusa zarzucił sieci. I stał się cud.

Obecnie Jezus mówi do nas w Piśmie Świętym. Jeśli zaufamy Mu i nie będziemy się obawiali opinii innych ludzi, choć coś wydaje się nieracjonalne, to będziemy zadziwieni dobrymi owocami.

Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił.

Słowo łowić (greckie zōgreō) ma nie tylko „rybackie” znaczenie. Dosłownie oznacza „branie do niewoli zamiast zabijania”. W ewangelii św. Łukasza 5, 10 ma znaczenie figuratywne: „przywracanie kogoś do życia”.

Komentując ten fragment Ewangelii w homilii na rozpoczęcie pontyfikatu Papież Benedykt XVI powiedział „Także dzisiaj Kościół i następcy apostołów słyszą wezwanie, by wypłynąć na głębię morza dziejów i zarzucić sieci, by zdobywać ludzi dla Ewangelii – dla Boga, dla Chrystusa, dla prawdziwego życia”. (…) Sieć Ewangelii wydobywa nas z odmętów śmierci i przybliża do blasku Bożego światła, do prawdziwego życia”.

Dziś

Święty Piotr używał sieci rybackich. Obecnie zaś „sieć”, po angielsku „net” to Internet. Tam jako chrześcijanie możemy również „łowić ludzi”, czyli „przywracanie kogoś do życia”. Dlatego tak ważna jest obecność każdego z nas w Internecie z przekazem Ewangelii, bo tu chodzi o dusze.

2022-02-05 18:47

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Serce Jezusa, przybytku Najwyższego...

Wezwanie to nawiązuje do ksiąg Starego Testamentu i przypomina nam o Namiocie Przybytku z czasów wędrówki ludu Izraelskiego przez pustynię.

Wezwanie to nawiązuje do ksiąg Starego Testamentu i przypomina nam o Namiocie Przybytku z czasów wędrówki ludu Izraelskiego przez pustynię. Podczas tej wędrówki Bóg towarzyszył swojemu ludowi i zechciał zamieszkać w Namiocie Objawień. Serce Jezusa – Boży, nieskalany ośrodek Jego Osoby, jest miejscem „Świętym Świętych”. To samo mamy na myśli, gdy uznajemy prawdę o tym, że w tabernakulach naszych Kościołów ukryta jest święta Hostia, prawdziwe Ciało Chrystusa, w którym rozpoznajemy centrum Serca Bożej Miłości.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wodarczyk w radiowej Mszy Barbórkowej: górniczy stan to przykład pracowitości i pobożności

2022-12-04 10:18

[ TEMATY ]

barbórka

bp Adam Wodarczyk

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Drodzy bracia górnicy, wasz stan to przykład pracowitości w trudnej pracy pod ziemią, ale także przykład pobożności. Dziękujemy, że te dobre religijne tradycje przedłużacie waszym świadectwem życia - powiedział bp Adam Wodarczyk w niedzielę 4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary, podczas Mszy św. transmitowanej w Programie I Polskiego Radia z parafii św. Jerzego w Mszanie koło Wodzisławia Śląskiego.

Msza św. sprawowana była w intencji górników, emerytów, rencistów górniczych i ich rodzin oraz za zmarłych górników.

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: odpust ku czci św. Mikołaja - patrona katedry

2022-12-04 14:56

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Kalisz

wikipedia.org.pl

Katedra w Kaliszu

Katedra w Kaliszu

Współcześnie św. Mikołaj stał się symbolem prostego i łatwego dostatku dającego człowiekowi chwilowe poczucie samozadowolenia, które nierzadko zabija głos sumienia – mówił o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów, który przewodniczył sumie odpustowej w katedrze kaliskiej mającej za patrona św. Mikołaja.

Witając wiernych proboszcz kaliskiej katedry wskazał, że św. Mikołaj prawie 770 lat jest patronem tej świątyni. - Wpatrujemy się w przykład jego życia. Od niego uczymy się miłości do Boga i bliźnich. Wzywamy wstawiennictwa naszego świętego patrona, abyśmy podobnie jak on w codziennym życiu realizowali Ewangelię Chrystusa oraz potrafili troską otoczyć ludzi biednych, potrzebujących duchowego i materialnego wsparcia – powiedział ks. prał. Adam Modliński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję