Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Odeszła arcyksiężna polskości

Niedziela bielsko-żywiecka 44/2012

[ TEMATY ]

pożegnanie

TT

Uroczystościom pogrzebowym arcyksiężnej przewoniczył bp T. Rakoczy

Uroczystościom pogrzebowym arcyksiężnej przewoniczył bp T. Rakoczy

W Żywcu 11 października tysiące ludzi pożegnały arcyksiężnę Marię Krystynę Habsburg. – Dla mnie to bardzo osobiste pożegnanie, ponieważ przez 8 lat towarzyszyłem Arcyksiężnej w życiu codziennym jako osobisty sekretarz. Była osobą niezwykłą. Z całą odpowiedzialnością powiem, że z śmiercią Marii Krystyny Habsburg odeszła pewna epoka. Reprezentowała świat wartości, które w obecnych czasach nie są na porządku dziennym. Poprzez całe swoje życie udowodniła, że Bóg, Honor i Ojczyzna to wartości najważniejsze. Pokazała wielu ludziom, że miłość Ojczyzny to nie piękne słowa, a codzienne czyny. Mieszkając ponad 40 lat na emigracji marzyła o wolnej, niepodległej Polsce. Była europejską arystokratką władającą kilkoma językami, a nigdy nie wstydziła się swojej wiary i konserwatywnych poglądów. Wszystkie swoje cierpienia zawierzała Bogu. Bardzo często widziałem ją modlącą się Różańcem. Regularnie czytała prasę katolicką, w tym nasz tygodnik. Niezwykłość Księżnej polegała również na tym, że dla każdego człowieka była otwarta i serdeczna. Nie patrzyła na stan społeczny, status materialny, podział społeczny. Powtarzała mi wielokrotnie, ze rzeczą fundamentalną jest wspólne budowanie Polski. W życiu codziennym była bardzo serdeczna – mówił w czasie Mszy żałobnej bp Tadeusz Rakoczy. – Jej 88-letnie życie dla nas było znakiem wielkiej ufności Bogu i miłości Jego Kościoła. Pokazała nam jak dobrze przeżyć życie, jak przejść przez trudności, jak godnie i pięknie się postarzeć, jak odważnie myśleć o wieczności – mówił biskup. Podczas uroczystości pogrzebowych pożegnały ją dzieci z Przedszkola im. arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg. W imieniu żywieckich samorządowców Honorową Obywatelkę Miasta Żywca żegnał burmistrz Żywca. – Pozostaną również wśród nas wartości, które nam przekazałaś. Umiłowanie Ojczyzny, ziemi, na której się urodziłaś, głęboka wiara w Boga, patriotyzm, skromność, czerpanie szczęścia z każdej przeżytej chwili, miłość bliźniego i chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, gdy jej potrzebuje – mówił Antoni Szlagor.

Po liturgii trumnę z ciałem Zmarłej umieszczono w krypcie rodowej Habsburgów w konkatedralnej kaplicy. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli członkowie książęcej rodziny – żyjąca w Hiszpanii Renata Habsburg-Lorena de Zulueta z dziećmi oraz bratanica ze Szwecji, Krystyna Habsburg, a także przedstawiciele rodziny z Węgier i Austrii.

2012-11-05 12:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Różewicz gruntownie znał Biblię. Rozmowa z pastorem

[ TEMATY ]

pożegnanie

pl.wikipedia.org

Tadeusz Różewicz bardzo interesował się pastorem Bonhoefferem i gruntownie znał Biblię – powiedział KAI ks. Edwin Pech. Luterański proboszcz z Karpacza prowadził dziś ekumeniczny pogrzeb wybitnego poety, którego prochy spoczęły na cmentarzu przy kościele Wang. Zgodnie z wolą poety w pogrzebie uczestniczyli duchowni Kościołów: wwangelicko-augsburskego i rzymskokatolickiego.

Publikujemy treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 15:16

[ TEMATY ]

gender

Magdalena Pijewska

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję