Reklama

Niedziela Wrocławska

Tramwaj Edyty Stein jeździ ulicami Wrocławia – obchody 80. rocznicy śmierci Edyty Stein

O innych wydarzeniach związanych z obchodami uroczystości można przeczytać tutaj: We Wrocławiu trwa Rok Edyty Stein. W jego ramy wpisuje się 80. rocznica jej śmierci. Dla upamiętnienia świętej wrocławianki w parku jej imienia został posadzony dąb Edyty Stein, jednemu z wrocławskich tramwajów nadano imię Edyty Stein, zaś na pl. Solnym otwarto wystawę jej poświęconą.

Marzena Cyfert

Podczas nadania imienia Edyty Stein jednemu z wrocławskich tramwajów

Podczas nadania imienia Edyty Stein jednemu z wrocławskich tramwajów

Uroczystość nadania imienia Edyty Stein wrocławskiemu tramwajowi odbyła się pod Domem Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej. Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław, przywołał słowa Jana Pawła II wypowiedziane w homilii podczas uroczystości kanonizacji s. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein): – „W naszych czasach prawda bywa często zastępowana przez opinię większości. Rozpowszechnia się przekonanie, że trzeba posługiwać się prawdą także przeciwko miłości. (…) Ona zrozumiała, że prawda i miłość są wzajemnie sobie potrzebne”. To dobrze, że dzisiaj Edyta Stein gromadzi nas wokół prawdy i miłości – mówił prezes MPK.  

Pod domem Edyty Stein głos zabrał Paul Gordon, wnuk najstarszej siostry Edyty Stein – Elzy Gordon. – Mój ojciec Maks Gordon wyemigrował w 1929 r. z Hamburga do Kolumbii. Później, w 1938 r., zdołał zorganizować jeszcze wyjazd swoich rodziców Elzy i Maksa Gordonów oraz swoich sióstr Ilsy i Anny Gordon. Jego bliscy uciekli z Hamburga także do Kolumbii. Urodziłem się 61 lat temu w Kolumbii. Obecnie mieszkam w Berlinie i w Monachium, razem z moją żoną Ingrid i dwoma synami – 15-letnim Davidem i 12-letnim Danielem. To dla mnie wielka radość, że mogę być dzisiaj tutaj, we Wrocławiu, mieście rodzinnym Edyty Stein i miejscu tak ważnym dla mojej rodziny. Rok 2022 to we Wrocławiu Rok Edyty Stein i od dzisiaj po tym mieście będzie jeździł szczególny pojazd – tramwaj upamiętniający Edytę Stein. Jutro zaś mija 80 lat od zgładzenia Róży i i Edyty Stein w Auschwitz. To bardzo smutna rocznica, to bolesne wspomnienie a jednak zachowanie pamięci jest ważne i konieczne, aby terror już nigdy się nie powtórzył – mówił Paul Gordon. Przypomniał krótko biografię Edyty Stein, podkreślając jej poszukiwanie prawdy. – Po skończeniu studiów i zrobieniu doktoratu, będąc już uznaną filozofką, znalazła to, czego szukała i podjęła decyzję o chrzcie w Kościele katolickim. Do Wrocławia przyjeżdżała regularnie. Chętnie spotykała się ze swoją liczną rodziną – opowiadał Paul Gordon. Mówiąc o jej deportacji do Auschwitz, podkreślił: – Edyta Stein znała tę trasę kolejową, zapewne tędy podróżowała w swoje rodzinne strony. Zginęła w Auschwitz, tak blisko miejsc urodzenia swoich rodziców i rodzeństwa – Gliwice, Dobrodzień, Lubliniec. (…) Mój ojciec był silnie związany ze swoją ciotką Edytą Stein. Po jego wyjeździe do Kolumbii korespondowali ze sobą jeszcze przez ponad 10 lat. Będąc w podeszłym wieku, mój ojciec Maks Gordon pojechał do Kolonii na beatyfikację. Dla mnie i dla mojego rodzeństwa, już od naszego dzieciństwa, Edyta Stein była stale obecna. We wspomnieniach mojego ojca i cioci Ilsy była dobrą ciocią, zaś dla mnie i dla mojej rodziny jest naszą świętą patronką, zawsze blisko nas. To wystąpienie dzisiaj przed państwem i dla państwa jest dla mnie szalenie trudne. Dzisiaj po raz pierwszy tak otwarcie przed publicznością mówię o swoim żydowskim pochodzeniu ze strony ojca. Prawie nikt z moich przyjaciół w Niemczech nie wie o moim pokrewieństwie z Edytą Stein. W Niemczech nie zawsze mam dobre odczucia. Czasami wyczuwam niebezpieczeństwo. Chciałbym jeszcze raz podziękować za zaproszenie mojej skromnej osoby na te dzisiejsze piękne uroczystości i wydarzenia jutro w Oświęcimiu – mówił Paul Gordon.

Reklama

Dr Joanna Hytrek-Hryciuk z Muzeum Pana Tadeusza i „Ossolineum”, autorka publikacji poświęconych Edycie Stein przedstawiła krótko biografię świętej. – To miasto wywarło na nią wielki wpływ, tutaj zdobyła wykształcenie, co wówczas nie było takie oczywiste. To tutaj pod wpływem swoich wewnętrznych przemyśleń przeżyć, podjęła decyzję o konwersji i ochrzciła się w znajdującym się nieopodal kościele. To w końcu również tutaj w 1933 r. poinformowała swoją rodzinę, że decyduje się na wybranie drogi zakonnej i wstępuje do zakonu karmelitanek. W 1938 r. z zakonu Karmelitanek z Kolonii została przeniesiona do Echt w Holandii. Była to decyzja zakonu wywołana niepokojącymi informacjami o tym, że antysemityzm w Niemczech jeszcze bardziej wzrasta. Władze zakonu miały również taki pomysł, aby w 1941 r. przenieść Edytę do klasztoru w Szwajcarii, co się niestety, nie udało. 2 sierpnia 1942 r. Stein została aresztowana razem ze swoimi współsiostrami, które podobnie jak ona miały żydowskie korzenie i przewieziona do obozu zagłady w Auschwitz, gdzie kilka dni później została zamordowana. Z perspektywy czasu i historii warto spojrzeć na Edytę Stein nie tylko jako na symbol Zagłady, ale również jako na symbol pojednania, przede wszystkim między osobami wyznającymi różne religie. Stein to także kobieta, filozofka, katolicka zakonnica o żydowskich korzeniach, co świadczy o tym, że jest tak naprawdę alegorią różnorodności i przeciwieństwem stereotypów – mówiła dr Hytrek-Hryciuk.

Reklama

Po przemówieniach odsłonięto napis na stojącym przy Domu tramwaju. Za patronów wrocławskich tramwajów wybierane są postacie zasłużone dla lokalnej społeczności. Tramwaj imienia Edyty Stein będzie kursował na różnych trasach Wrocławia.

W uroczystości uczestniczyli wiceminister kultury Jarosław Sellin, władze miasta Wrocławia, przedstawiciele Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu, przedstawiciele Centrum Historii „Zajezdnia”, Towarzystwo im. Edyty Stein, przedstawiciele duchowieństwa wrocławskiego, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu i rodzina Edyty Stein przybyła na uroczystość z Niemiec. Przybyli również goście z Lublińca, Dusznik-Zdroju, Oświęcimia, Dobrodzienia i Gliwic oraz mieszkańcy miasta.

O innych wydarzeniach związanych z obchodami uroczystości można przeczytać tutaj: https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83352/Rosnie-i-przypomina-o-swietej

Reklama

://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83359/Otwarcie-wystawy-na-pl-Solnym-–-obchody

https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83365/%E2%80%9EGwiazda-Europy-Koncerty-poswiecone

https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83357/Sw-Edyta-Stein-patronka-kaplicy-PWT

https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83372/Blogoslawiona-przez-Krzyz-Eucharystia-w
2022-08-08 18:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zamordowana w Boliwii Helena Kmieć może zostać błogosławioną

2022-12-09 17:20

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Rozpoczęła się faza przygotowawcza do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć. Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego powołano postulatora tego procesu, którym został ks. dr Paweł Wróbel SDS.

W ubiegłym tygodniu ks. dr Paweł Wróbel SDS w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra – delegata ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Bobola uprosił mi uzdrowienie

2022-12-08 21:45

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Nawet najnowocześniejsze terapie medyczne, rodem z filmów sci-fi, mogą zawieść. Tak było w przypadku Idy Kopeckiej z Krynicy.

U czterdziestodwuletniej kobiety niespodziewanie pojawiły się potworne bóle, promieniujące na całe ciało. Nawet nadrobniejszy dotyk był dla niej niczym cios wymierzony przez zawodowego boksera, a każdy, nawet najmniejszy wysiłek fizyczny przysparzał zmęczenia, jakby wspinała się na Mount Blanc.

CZYTAJ DALEJ

Sylwester z Ubogimi w Krakowie - możesz pomóc!

2022-12-09 18:32

Archiwum organizatorów

Chcielibyśmy, aby każdy gość poczuł, że wszystko zostało przygotowane z myślą o nim - mówi Krzysztof Szymkiewicz

Chcielibyśmy, aby każdy gość poczuł, że wszystko zostało przygotowane z myślą o nim - mówi Krzysztof Szymkiewicz

Wolontariusze i ludzie dobrej woli mogą wesprzeć inicjatywę Sylwestra z Ubogimi.

W Krakowie Sylwester z Ubogimi organizowany jest od 2016 r. Wyjątkowa zabawa taneczna w tym roku odbędzie się w Liceum im. św. Rity przy ul. Skałecznej 10 w Krakowie. Wciąż poszukiwani są wolontariusze do sekcji: towarzyskiej, kelnerskiej, kuchennej, logistycznej i porządkowej. Chętne osoby będą towarzyszyć gościom w zabawie, serwować potrawy, dbać o porządek, robić paczki z prezentami. W ramach wolontariatu można zaangażować się również jako fotograf, DJ, wodzirej, filmowiec, florysta czy dekorator. – Zachęcamy do dołączenia do naszego zespołu! – zaprasza Krzysztof Szymkiewicz, koordynator akcji. Osoby zainteresowane wolontariatem mogą zgłosić chęć współpracy, wypełniając formularz na stronie internetowej www.krakow.sylwesterzubogimi.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu: 509 984 103. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję