Reklama

Niedziela Wrocławska

Błogosławiona przez Krzyż. Eucharystia w 80. rocznicę śmierci Edyty Stein

W liturgiczne wspomnienie św. Teresy Benedykty od Krzyża koncelebrowana Msza św. miała miejsce w salezjańskim kościele św. Michała Archanioła, świątyni, do której Edyta Stein często przychodziła na modlitwę.

Marzena Cyfert

Homilię wygłosił ks. prof. Jerzy Machnacz

Homilię wygłosił ks. prof. Jerzy Machnacz

– Dzisiaj przypada 80. rocznica jej męczeńskiej śmierci w Auschwitz, tam odbyły się już uroczystości ogólnopolskie, ale również w naszym kościele chcemy się modlić, ponieważ św. Teresa Benedykta jest bardzo z nim związana. Po przyjęciu chrztu św., kiedy przyjeżdżała odwiedzać rodzinę, zawsze przychodziła do naszego kościoła. Tutaj się modliła, tutaj uczestniczyła we Mszy św. – mówił w słowie powitania ks. Bolesław Kaźmierczak, proboszcz parafii. Przypomniał, że każdego 9. dnia miesiąca św. Teresa Benedykta od Krzyża jest wspominana w kościele, zwłaszcza na Mszy św. o godz. 18, po której odprawiana jest wieczysta nowenna.  

Eucharystii przewodniczył ks. prof. Zbigniew Waleszczuk z Regensburga, homilię wygłosił ks. prof. Jerzy Machnacz. W homilii nawiązał do uroczystości z 8 sierpnia – posadzenia dębu Edyty Stein, nadania jej imienia jednemu z wrocławskich tramwajów i otwarcia wystawy jej poświęconej.

– Dzisiaj ksiądz arcybiskup Józef wydał dekret, że kaplica w Papieskim Wydziale Teologicznym będzie nosiła imię Edyty Stein. I na zakończenie jako ukoronowanie tych wszystkich uroczystości sprawowana jest nasza Msza św. w kościele św. Michała Archanioła – mówił ks. Machnacz.

Zaznaczył, że nasze zamyślenie będzie miało dzisiaj dwie części. Na początek oddał głos Edycie Stein. Wskazując na obraz znajdujący się w świątyni, podkreślił, że jest ona na nim niezwykle szczęśliwa, jest już bowiem po nowicjacie w karmelitańskim klasztorze. Jej twarz promieniuje szczęściem. Jest na swoim miejscu. Jej znalezienie się w Karmelu było jednak okupione wielkim bólem. Kapłan przytoczył fragment z „Dziejów pewnej rodziny żydowskiej”, w którym Edyta Stein opisuje swoje bolesne i pełne dramatyzmu pożegnanie z matką, ortodoksyjną Żydówką. Płacz Augusty Stein mocno zapadł w serce Edyty. Była trudna droga do synagogi i trudna rozmowa. Powrót do domu pieszo i znowu trudna rozmowa w domu. „Matka ukryła twarz w rękach i zaczęła płakać. Stanęłam z tyłu za jej krzesłem i przytuliłam jej srebrzystą głowę do mych piersi. Pozostałyśmy tak długo, dopóki nie dała się nakłonić by pójść do łóżka. […] Mój pociąg odchodził rano około ósmej. […] O wpół do szóstej wyszłam, jak zwykle, z domu na pierwszą Mszę św. Do kościoła św. Michała. Potem spotkaliśmy się wszyscy na śniadaniu. […] Na koniec Matka powiedziała: „Niech cię Wieczny wspomaga”. Gdy uścisnęłam Ernę, matka wybuchła głośnym płaczem. Wyszłam pospiesznie. Róża i Elza szły za mną. Gdy tramwaj przejeżdżał obok naszego domu, w oknie nie było nikogo, by - jak zwykle – pokiwać ręką na pożegnanie”.

Reklama

– Najbardziej tragiczny chyba dzień w życiu dwóch kobiet. Wiara w Boga je połączyła i wiara w Boga je podzieliła. Wstąpiła do Karmelu. W 1938 r. zostaje przeniesiona do Karmelu w Echt. Właściwie ucieka, bo życie w Niemczech dla Żydów, nawet dla tych, którzy przeszli na wiarę chrześcijańską jest w niebezpieczeństwie – mówił ksiądz profesor. Przypomniał czas aresztowania Edyty po liście napisanym przez biskupów holenderskich w obronie Żydów.

– Edyta jest aresztowana i od 2 do 9 sierpnia jedzie pociągiem do Auschwitz-Birkenau i tam ginie, spalona, razem ze swoją siostrą Różą – mówił ks. Machnacz i przytoczył mało znany fakt: – Dzień wcześniej, 8 sierpnia 1942 r., został zabity w Dachau ksiądz, który był sekretarzem Episkopatu, biskupów holenderskich i on ten list w obronie Żydów sformułował. Zginął dzień wcześniej w Dachau – mówił ksiądz profesor.

Przypomniał, że w Dachau znajdował się obóz dla duchowieństwa katolickiego. Był w nim również były proboszcz parafii św. Michała Archanioła.

– Edyta Stein jest trudna świętą. Nie można jej zamknąć w murach Kościoła. Jest jednocześnie na wiek XXI, patronką Europy, na trzecie tysiąclecie. Po to, by pojednać, by nie dochodziło do tego, do czego doszło dwa razy w XX wieku. Patronka Europy chce pokazać, że w każdej sytuacji, nawet najtrudniejszej, Bóg jest z nami i dla nas. I my z Nim, jeśli Bóg jest w środku mojego życia, w środku mojego dnia – mówił kaznodzieja.

Podkreślił, że religia to nie wiedza, ani przeczytane książki, nie tytuły, lecz świadomość i pewność, że Jezus Ukrzyżowany i Zmartwychwstały jest moim Panem i Przyjacielem. I wszystko co jest we mnie, jest dla Niego, przez Niego i z Nim. – Błogosławiona przez Krzyż. Błogosławiony to człowiek, który nie zgorszy się krzyżem Chrystusa. Błogosławiony to człowiek, który w krzyżu Jezusa Chrystusa złoży wszystkie swoje nadzieje. Edyto Stein, Tereso błogosławiona przez Krzyż Jezusa Chrystusa, oręduj za nami wszystkimi, oręduj za ludźmi całego świata – modlił się ks. Machnacz, powierzając wstawiennictwu św. Teresy Benedykty od Krzyża umierających na wojnie, umierających z głodu, tych, którym odmówiono prawa do życia przez aborcję i eutanazję.

Reklama

Na koniec Eucharystii miało miejsce błogosławieństwo relikwiami św. Teresy Benedykty od Krzyża.

O innych wydarzeniach związanych z obchodami uroczystości można przeczytać tutaj:

https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83352/Rosnie-i-przypomina-o-swietej

https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83356/Tramwaj-Edyty-Stein-juz-jezdzi-ulicami

https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83359/Otwarcie-wystawy-na-pl-Solnym-%E2%80%93-obchody

Reklama

https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83365/%E2%80%9EGwiazda-Europy-Koncerty-poswiecone

https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83357/Sw-Edyta-Stein-patronka-kaplicy-PWT




2022-08-09 20:30

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin. Przeniesienie pomnika ks. Idziego Radziszewskiego

2022-12-09 09:54

Ks. Marek Kuś

Poświęcenie pomnika ks. Idziego Radziszewskiego w 2018 r.

Poświęcenie pomnika ks. Idziego Radziszewskiego w 2018 r.

4 lata temu, 8 grudnia 2018 r., dokładnie w 100. rocznicę pierwszej inauguracji roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w pobliżu KUL na skwerze abp. Józefa Życińskiego w Lublinie stanął pomnik ks. Idziego Radziszewskiego.

CZYTAJ DALEJ

Wspomnienie Matki Bożej Loretańskiej

[ TEMATY ]

loretańska

Wlodzimierz Redzioch / Niedziela

Święty Domek w Loreto

Święty Domek w Loreto

Kult Matki Bożej Loretańskiej wywodzi się z sanktuarium domu Najświętszej Maryi Panny w Loreto. Jak podaje tradycja, jest to dom z Nazaretu, w którym Archanioł Gabriel pozdrowił przyszłą Matkę Boga i gdzie Słowo stało się Ciałem.

Sanktuarium w Loreto koło Ankony (we Włoszech) jest pierwszym maryjnym sanktuarium o charakterze międzynarodowym i stało się miejscem modlitw wiernych. Wewnątrz Domku nad ołtarzem umieszczono figurę Matki Bożej Loretańskiej, przedstawiająca Maryję z Dzieciątkiem na lewej ręce. Rzeźba posiada dwie charakterystyczne cechy: jedna dalmatyka okrywa dwie postacie, a twarze Matki Bożej i Dzieciątka mają ciemne oblicza. Pośród kaplic znajdujących się w bazylice warto wspomnieć Kaplicę Polską, ozdobioną freskami w latach 1920-1946, przedstawiającymi dwa wydarzenia z historii Polski: zwycięstwo Jana III Sobieskiego pod Wiedniem oraz cud nad Wisłą.

CZYTAJ DALEJ

Sylwester z Ubogimi w Krakowie - możesz pomóc!

2022-12-09 18:32

Archiwum organizatorów

Chcielibyśmy, aby każdy gość poczuł, że wszystko zostało przygotowane z myślą o nim - mówi Krzysztof Szymkiewicz

Chcielibyśmy, aby każdy gość poczuł, że wszystko zostało przygotowane z myślą o nim - mówi Krzysztof Szymkiewicz

Wolontariusze i ludzie dobrej woli mogą wesprzeć inicjatywę Sylwestra z Ubogimi.

W Krakowie Sylwester z Ubogimi organizowany jest od 2016 r. Wyjątkowa zabawa taneczna w tym roku odbędzie się w Liceum im. św. Rity przy ul. Skałecznej 10 w Krakowie. Wciąż poszukiwani są wolontariusze do sekcji: towarzyskiej, kelnerskiej, kuchennej, logistycznej i porządkowej. Chętne osoby będą towarzyszyć gościom w zabawie, serwować potrawy, dbać o porządek, robić paczki z prezentami. W ramach wolontariatu można zaangażować się również jako fotograf, DJ, wodzirej, filmowiec, florysta czy dekorator. – Zachęcamy do dołączenia do naszego zespołu! – zaprasza Krzysztof Szymkiewicz, koordynator akcji. Osoby zainteresowane wolontariatem mogą zgłosić chęć współpracy, wypełniając formularz na stronie internetowej www.krakow.sylwesterzubogimi.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu: 509 984 103. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję