Reklama

Niedziela Wrocławska

Rośnie i przypomina o świętej wrocławiance - obchody 80. rocznicy śmierci Edyty Stein

We Wrocławiu trwa Rok Edyty Stein. W jego ramy wpisuje się 80. rocznica jej śmierci. Dla upamiętnienia świętej wrocławianki w parku jej imienia został posadzony dąb Edyty Stein, jednemu z wrocławskich tramwajów nadano imię Edyty Stein, zaś na pl. Solnym otwarto wystawę jej poświęconą.

Marzena Cyfert

Podczas sadzenia dębu Edyty Stein w parku jej imienia we Wrocławiu

Podczas sadzenia dębu Edyty Stein w parku jej imienia we Wrocławiu

Dąb został posadzony w parku Edyty Stein, w pobliżu kościoła św. Michała Archanioła na wrocławskim Ołbinie. – Zaczynamy tutaj wrocławskie obchody tragicznej śmierci Edyty Stein, czczonej w kościele katolickim jako s. Teresa Benedykta od Krzyża. Dla nas wrocławian jest to ważne dlatego, że jej dorobek, jej postać, jej historia tworzyły i tworzą wielkość tego miasta, Wrocławia, który czerpie z wielu wieków historii – żydowskiej, polskiej, niemieckiej. Edyta Stein tworzy tę wielkość jako wybitna Europejka, filozofka, postać kultury europejskiej XXI w., ale także ofiara Auschwitz, ofiara totalitaryzmów XX wieku. To jest wielkie dziedzictwo tego miasta i dlatego tutaj zaczynamy te obchody – mówił Marek Mutor z Centrum Historii „Zajezdnia”. Przypomniał, że Rok Edyty Stein obchodzony w stolicy Dolnego Śląska został ustanowiony jednogłośną decyzją Rady Miejskiej Wrocławia.  

Przypomniał, że Edyta Stein zginęła po tym, jak biskupi holenderscy w 1942 r. napisali list w obronie Żydów. – Władze nazistowskie próbowały wymóc na biskupach, żeby zmienili pewne sformułowania tego listu, aby „stępić ostrze” sprzeciwu kościelnego. Oni się na to nie zgodzili i w odwecie władze nazistowskie w Holandii postanowiły aresztować osoby pochodzenia żydowskiego, które są katolikami. Pośród ok. 30 innych osób Edyta Stein i jej siostra Róża zostały porwane z Karmelu, aresztowane, zawiezione do Auschwitz i tam stracone. Można powiedzieć, że ta tragiczna śmierć w jakimś sensie łączy los męczenników chrześcijańskich i ofiar Zagłady. To straszne, że śmierć musi łączyć, ale zawsze ze śmierci coś dobrego może wynikać, czego uczą wielkie religie – mówił Marek Mutor, podkreślając, że uroczystość budzi optymizm, ponieważ myśl i praca Edyty Stein przetrwały Zagładę i próbę czasu i ożywiają w wielu miejscach na świecie filozofów, teologów i poruszają serca papieży.

Reklama

Ks. Jerzy Witek, prezes Towarzystwa im. Edyty Stein we Wrocławiu, przypomniał o aktywności Towarzystwa i upamiętnianiu miejsc związanych z Patronką Europy. – Chcę wyrazić radość wszystkich nas, których pełna zapału i poświęcenia praca zaowocowały powstaniem naszego Towarzystwa oraz dziełami, które są owocem naszej ponad 30-letniej aktywności. Są to wszystkie miejsca upamiętniające Edytę Stein – pomniki, kaplice. A najwspanialszym z nich jest kaplica św. Teresy Benedykty od Krzyża w kościele św. Michała Archanioła – mówił ksiądz profesor. Przypomniał o wyremontowaniu domu rodzinnego Edyty Stein, co było możliwe dzięki współpracy z wieloma instytucjami. – Ten dom jest dziś wizytówką najsłynniejszej wrocławianki, która swoją myślą wyprzedziła epokę, w jakiej żyła. Tu jest jej parafia, tu jest jej dzielnica, jej dom, jej miasto. Z radością i dumą służymy wartościom, za które oddała życie, głosząc przesłanie miłości i pojednania w świecie, tak bardzo dziś potrzebującym pokrzepienia w ciągłym poszukiwaniu sensu istnienia i prawdy – mówił ks. Witek.

Przewodniczący Rady Miejskiej Sergiusz Kmiecik dziękował wszystkim, którzy wykonują mrówczą, pozytywistyczną pracę nad wysławianiem imienia wielkiej wrocławianki, świętej Kościoła katolickiego, filozofki, patronki Europy. Podkreślił, że to inicjatywa oddolna spowodowała, że dzisiaj władze państwowe i samorządowe są obecne na uroczystości, by ukłonić się Edycie Stein. – Niech naszym mottem będą słowa świętej: Nie przyjmujcie niczego za prawdę, co byłoby pozbawione miłości”. Z tą miłością, świętujmy dzisiaj – mówił Sergiusz Kmiecik.

W uroczystościach uczestniczyli wiceminister kultury Jarosław Sellin, władze miasta Wrocławia, przedstawiciele Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu, przedstawiciele Centrum Historii „Zajezdnia”, duchowieństwa wrocławskiego, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, Towarzystwo im. Edyty Stein i rodzina Edyty Stein przybyła na uroczystość z Niemiec. Przybyli również goście z Lublińca, Dusznik-Zdroju, Oświęcimia, Dobrodzienia i Gliwic oraz mieszkańcy miasta.

Reklama

O innych wydarzeniach związanych z obchodami uroczystości można przeczytać tutaj: https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83356/Tramwaj-Edyty-Stein-juz-jezdzi-ulicami

https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83359/Otwarcie-wystawy-na-pl-Solnym-%E2%80%93-obchody

https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83365/%E2%80%9EGwiazda-Europy-Koncerty-poswiecone

https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83357/Sw-Edyta-Stein-patronka-kaplicy-PWT

https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83372/Blogoslawiona-przez-Krzyz-Eucharystia-w


2022-08-08 15:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Cantalamessa: dajmy światu nadzieję, nie ludzką, ale w Chrystusie

2022-12-09 14:01

[ TEMATY ]

Cantalamessa

flickr.com

Nie ma piękniejszego daru, który Kościół może dać dziś światu niż chrześcijańska nadzieja – mówił kard. Raniero Cantalamessa w drugim rozważaniu adwentowym dla papieża i pracowników Kurii Rzymskiej. Wyjaśnił zarazem, że nadzieję trzeba głosić nie w postawie obronnej czy apologetycznej, lecz jako element kerygmatu, przepowiadania Jezusa Chrystusa, Jego zmartwychwstania.

Papieski kaznodzieja przypomniał, że głoszenie nadziei na życie przyszłe było główną misją pierwotnego Kościoła i zadecydowało też o powodzeniu ewangelizacji w starożytnym świecie. „Jednym z czynników, który zadecydował o szybkim szerzeniu się wiary na początku chrześcijaństwa, było chrześcijańskie głoszenie życia po śmierci, nieskończenie piękniejszego i radośniejszego niż życie na ziemi. Cesarz Hadrian wybudował sobie w różnych miejscach na świecie wspaniałe wille i przygotował dla siebie mauzoleum, które dziś jest Zamkiem Anioła, niedaleko stąd. Kiedy zbliżał się już do śmierci, napisał też dla siebie nagrobne epitafium. Zwracając się do swej duszy, kazał jej po raz ostatni spojrzeć na piękno i rozrywki tego świata, bo, jak mówił, zstępujesz w miejsca bezbarwne, uciążliwe i ogołocone. Do Hadesu! Można sobie wyobrazić jak wielkim szok duchowy musiało wywoływać głoszenie w takich okolicznościach życia nieskończenie pełniejszego i jaśniejszego niż to, które kończyło się w chwili śmierci. I to też tłumaczy, dlaczego wyobrażenia i symbole życia wiecznego tak często pojawiają się na chrześcijańskich grobach w katakumbach” – wyjaśnił kard. Cantalamessa.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: jutro odbędzie się beatyfikacja 20-letniej Izabeli Krystyny Mrad Campos

2022-12-09 16:32

[ TEMATY ]

Brazylia

błogosławiona

Wikipedia/autor: Bastião Já Sabe na licencji Creative Commons

Isabel Cristina Mrad Campos

Isabel Cristina Mrad Campos

W sobotę 10 grudnia podczas Mszy św. polowej w Barbacena w Brazylii arcybiskup-senior Aparecidy kard. Raymundo Damasceno Assis ogłosi błogosławioną urodzoną w tym mieście Izabelę Krystynę Mrad Campos. W 1982 w wieku 20 lat została ona zamordowana, broniąc się przed wykorzystywaniem seksualnym i gwałtem.

Oto krótki życiorys nowej błogosławionej.

CZYTAJ DALEJ

Bułgaria: protesty kościelne, społeczne i państwowe przeciw wizycie metropolity Antoniego z Moskwy

2022-12-10 08:03

[ TEMATY ]

Rosja

Adobe Stock

Ostre sprzeciwy i demonstracje antyrosyjskie wywołuje w Bułgarii trwająca obecnie w tym kraju wizyta przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych (OWCS) Patriarchatu Moskiewskiego, metropolity wołokołamskiego Antoniego. Swój sprzeciw wobec przyjazdu 5 grudnia dwuosobowej delegacji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) wyrazili oficjalni przedstawiciele Patriarchatu Bułgarskiego oraz parlamentu i rządu tego kraju a także liczni świeccy.

Formalnym powodem, a właściwie pretekstem do tego wydarzenia był udział gości z Rosji w obchodach przypadającego 6 grudnia (według kalendarza gregoriańskiego) święta św. Mikołaja, będącego patronem tzw. „ruskiej” [lub rosyjskiej] cerkwi w Sofii. Zwyczajowo w tych uroczystościach biorą udział wysłannicy rosyjscy niższej rangi, podczas gdy samej liturgii przewodniczy zwykle metropolita Łoweczu – Gabriel. Tym razem po raz pierwszy na uroczystości te przybyła delegacja RKP tak wysokiego szczebla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję