Dąb został posadzony w parku Edyty Stein, w pobliżu kościoła św. Michała Archanioła na wrocławskim Ołbinie. – Zaczynamy tutaj wrocławskie obchody tragicznej śmierci Edyty Stein, czczonej w kościele katolickim jako s. Teresa Benedykta od Krzyża. Dla nas wrocławian jest to ważne dlatego, że jej dorobek, jej postać, jej historia tworzyły i tworzą wielkość tego miasta, Wrocławia, który czerpie z wielu wieków historii – żydowskiej, polskiej, niemieckiej. Edyta Stein tworzy tę wielkość jako wybitna Europejka, filozofka, postać kultury europejskiej XXI w., ale także ofiara Auschwitz, ofiara totalitaryzmów XX wieku. To jest wielkie dziedzictwo tego miasta i dlatego tutaj zaczynamy te obchody – mówił Marek Mutor z Centrum Historii „Zajezdnia”. Przypomniał, że Rok Edyty Stein obchodzony w stolicy Dolnego Śląska został ustanowiony jednogłośną decyzją Rady Miejskiej Wrocławia.
Reklama
Przypomniał, że Edyta Stein zginęła po tym, jak biskupi holenderscy w 1942 r. napisali list w obronie Żydów. – Władze nazistowskie próbowały wymóc na biskupach, żeby zmienili pewne sformułowania tego listu, aby „stępić ostrze” sprzeciwu kościelnego. Oni się na to nie zgodzili i w odwecie władze nazistowskie w Holandii postanowiły aresztować osoby pochodzenia żydowskiego, które są katolikami. Pośród ok. 30 innych osób Edyta Stein i jej siostra Róża zostały porwane z Karmelu, aresztowane, zawiezione do Auschwitz i tam stracone. Można powiedzieć, że ta tragiczna śmierć w jakimś sensie łączy los męczenników chrześcijańskich i ofiar Zagłady. To straszne, że śmierć musi łączyć, ale zawsze ze śmierci coś dobrego może wynikać, czego uczą wielkie religie – mówił Marek Mutor, podkreślając, że uroczystość budzi optymizm, ponieważ myśl i praca Edyty Stein przetrwały Zagładę i próbę czasu i ożywiają w wielu miejscach na świecie filozofów, teologów i poruszają serca papieży.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ks. Jerzy Witek, prezes Towarzystwa im. Edyty Stein we Wrocławiu, przypomniał o aktywności Towarzystwa i upamiętnianiu miejsc związanych z Patronką Europy. – Chcę wyrazić radość wszystkich nas, których pełna zapału i poświęcenia praca zaowocowały powstaniem naszego Towarzystwa oraz dziełami, które są owocem naszej ponad 30-letniej aktywności. Są to wszystkie miejsca upamiętniające Edytę Stein – pomniki, kaplice. A najwspanialszym z nich jest kaplica św. Teresy Benedykty od Krzyża w kościele św. Michała Archanioła – mówił ksiądz profesor. Przypomniał o wyremontowaniu domu rodzinnego Edyty Stein, co było możliwe dzięki współpracy z wieloma instytucjami. – Ten dom jest dziś wizytówką najsłynniejszej wrocławianki, która swoją myślą wyprzedziła epokę, w jakiej żyła. Tu jest jej parafia, tu jest jej dzielnica, jej dom, jej miasto. Z radością i dumą służymy wartościom, za które oddała życie, głosząc przesłanie miłości i pojednania w świecie, tak bardzo dziś potrzebującym pokrzepienia w ciągłym poszukiwaniu sensu istnienia i prawdy – mówił ks. Witek.
Reklama
Przewodniczący Rady Miejskiej Sergiusz Kmiecik dziękował wszystkim, którzy wykonują mrówczą, pozytywistyczną pracę nad wysławianiem imienia wielkiej wrocławianki, świętej Kościoła katolickiego, filozofki, patronki Europy. Podkreślił, że to inicjatywa oddolna spowodowała, że dzisiaj władze państwowe i samorządowe są obecne na uroczystości, by ukłonić się Edycie Stein. – Niech naszym mottem będą słowa świętej: Nie przyjmujcie niczego za prawdę, co byłoby pozbawione miłości”. Z tą miłością, świętujmy dzisiaj – mówił Sergiusz Kmiecik.
W uroczystościach uczestniczyli wiceminister kultury Jarosław Sellin, władze miasta Wrocławia, przedstawiciele Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu, przedstawiciele Centrum Historii „Zajezdnia”, duchowieństwa wrocławskiego, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, Towarzystwo im. Edyty Stein i rodzina Edyty Stein przybyła na uroczystość z Niemiec. Przybyli również goście z Lublińca, Dusznik-Zdroju, Oświęcimia, Dobrodzienia i Gliwic oraz mieszkańcy miasta.
O innych wydarzeniach związanych z obchodami uroczystości można przeczytać tutaj: https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83356/Tramwaj-Edyty-Stein-juz-jezdzi-ulicami
https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83359/Otwarcie-wystawy-na-pl-Solnym-%E2%80%93-obchody
https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83365/%E2%80%9EGwiazda-Europy-Koncerty-poswiecone
https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83357/Sw-Edyta-Stein-patronka-kaplicy-PWT
https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83372/Blogoslawiona-przez-Krzyz-Eucharystia-w