Reklama
temat numeru
Gdy kondukt dociera do Santa Maria Maggiore, przy biciu dzwonów i huraganowych oklaskach, słychać skandowany przez tysiące osób okrzyk: „Fran-ces-co, Fran-ces-co”. „Do zobaczenia, Francesco”. „Módl się za nas tam, w niebie”.
Jorge Bergoglio to postać nietuzinkowa, wyrazista, a przez to niedająca się łatwo zaklasyfikować.
O mocnych i słabych stronach pontyfikatu papieża Franciszka z prof. Andreą Riccardim rozmawia ks. Jarosław Grabowski.
5-15
treści wiary
To miano, przynależne koronowanym głowom, Polacy nadali Maryi już w średniowieczu.
20-21
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Jana J 21, 1-14 (lub dłuższa perykopa: J 21, 1-19)
Trwa miesiąc maj, w którym czcimy Matkę Bożą śpiewem Litanii Loretańskiej. W 2020 r. papież Franciszek wprowadził do tej litanii nowe wezwania: „Matko miłosierdzia”, „Matko nadziei”, „Pociecho migrantów”. W wezwaniach tych zawarte są trzy słowa – bardzo potrzebne dzisiejszemu człowiekowi: miłosierdzie, nadzieja i pociecha.
Apokaliptyczna postać Baranka kieruje nas ku słowom Jana Chrzciciela.
Przeżywając okres wielkanocny, koncentrujemy się na zmartwychwstaniu naszego Pana – Jezusa Chrystusa. Bóg przemawiający we wspólnocie Kościoła, do której należymy przez chrzest św. oraz wyznanie wiary, przypomina nam, że my również jesteśmy powołani do uczestnictwa w zmartwychwstaniu Chrystusa. To cel naszego życia wiary.
Jego mottem życiowym były słowa: „Czynić to, czego Bóg pragnie, i pragnąć tego, co Bóg czyni”.
23-26
28-29
Obserwator
32-33
moim zdaniem
W kampanii nie ma znaczenia prawda. Ważny jest oryginalny pomysł na poruszenie emocji negatywnych wobec kontrkandydata.
Na pewno nie był to pontyfikat bezbarwny i wielu z nas skłonił do aktywności.
36-37
niedziela z kulturą
44
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
Pożegnaliśmy papieża, a przecież odszedł człowiek. Ktoś, kto miał swoje ulubione książki, wiersze, płyty. Odnoszę wrażenie, że znajomość tej sfery życia śp. Franciszka to klucz do odczytania go jako człowieka.
Rzecz o tym, że w polskim folklorze Matka Boża ma swoje szczególnie miejsce.
53-61
56-57
dobre rady
Serce jest ciężko pracującym mięśniem. W każdej minucie wykonuje 60-90 rytmicznych skurczów. W czasie naszej aktywności fizycznej przyspiesza, a podczas spoczynku zwalnia.
Jakie mam prawa, gdy gałęzie przechodzą na moją posesję? Chodzi o okazałą magnolię posadzoną bezpośrednio przy moim płocie. Drzewo aktualnie ma ok. 6-7 m wysokości i cała masa gałęzi znajduje się na mojej części. Czy możliwe jest zmuszenie sąsiada do ich obcięcia?
62-63
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
O powrocie do Boga i żywej z Nim relacji opowiada Adrian Nadolski, finalista Big Brothera.
Krótkie życie Dawida Fiorillo, śmiertelnie chorego chłopca, odmieniło wszystko wokół niego.
Nie tylko dorośli, także młodzież, a nawet dzieci mają myśli samobójcze. Co kieruje dzieckiem myślącym o samobójstwie? Jak można mu pomóc?
Przywrotnik pospolity leczy wszelkie stany zapalne i dolegliwości kobiece.
Piszemy SMS-y, wysyłamy maile, nawet notatki studenci coraz częściej robią na laptopach. Czyżby ręczne pisanie odchodziło do przeszłości? Raczej jeszcze nie – a dowodem na to może być coraz większe zainteresowanie kaligrafią.
Pojawia się na przełomie kwietnia i maja. Jest pełen witamin i świetnie nadaje się do ciast i deserów.
Przed nami konklawe – jedno z wydarzeń w życiu Kościoła najbardziej owianych tajemniczością.
66-79
Niedziela Plus
...słynie Rogalin?
Jak wiosna ukwieca ogrody, sady, lasy i łąki, tak dobrymi uczynkami powinny być „ukwiecone” nasze serca , a ich piękno zaprowadzi nas do samego źródła, którym jest Jezus Chrystus – podkreśla o. Arkadiusz Czaja, franciszkanin.
Zobaczyłem ten niezwykły wizerunek Maryi i wszystko zrozumiałem – wspomina ks. Andrzej Rams.
Zawsze blisko wiernych. Niósł nadzieję i radość – tak wierni wspominają papieża Franciszka.
Przyjęcie imienia Franciszka pokazało, jaki będzie to pontyfikat, co papież potwierdził nie tylko w nauczaniu, ale i w swojej postawie – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk o zmarłym Ojcu Świętym.
„Żeby nauczyć się żyć, każdy z nas wpierw musi nauczyć się kochać... Nie zapominajmy o tym...” – bp Marek Solarczyk przywołał słowa papieża Franciszka.
„Jezu, naucz nas modlić się za żywych i umarłych” – pod takim hasłem wyruszy X Śląska Piesza Pielgrzymka do Krakowa.
Czy ograniczać dziecku czas ekranowy? Jak się komunikować z młodzieżą zanurzoną w social mediach? Jakie pułapki czyhają na najmłodszych w internecie?
Niedziela bielsko-żywiecka
Przedstawiciele służby zdrowia z naszej diecezji, którzy z okazji Roku Jubileuszowego w kwietniu pielgrzymowali do Włoch, są wdzięczni, że mogli zobaczyć się na żywo z papieżem Franciszkiem i otrzymać od niego błogosławieństwo.
Jubileusz, to nie tylko rocznica. To przede wszystkim czas szczególnej obecności Boga, czas, by otrzymać coś więcej: przebaczenie, uzdrowienie, nowe życie. Pielgrzymka jest obrazem naszego życia. Każdy krok, który dziś stawiamy, przypomina, że jesteśmy w drodze – powiedział ks. Paweł Then na Mszy św. rozpoczynającej Pieszą Pielgrzymkę Jubileuszową Szlakiem św. Jakuba ze Skoczowa do Cieszyna.
Reżyser Adam Budkiewicz 16 maja zaprasza na godz. 18.00 do kina „Helios” w Bielsku-Białej na film dokumentalny o pielgrzymce motocyklistów „Boża Iskra”.
Niedziela częstochowska
Dzień 28 lipca 2016 r. zapisał się na stałe w dziejach naszego miasta. Na Jasnej Górze papież Franciszek przewodniczył Mszy św. z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.
Od samego początku istnienia naszego tygodnika następcy św. Piotra doceniali rolę Niedzieli w służbie Kościołowi.
W związku z obchodami 1000. rocznicy koronacji pierwszych królów Polski Szkoła Podstawowa im. św. Jana de La Salle w Częstochowie realizuje ogólnopolski program Muzeum Historii Polski „1000-lecie Królestwa Polskiego”.
Niedziela podlaska
Drohiczyńska katedra 22 kwietnia wypełniła się wiernymi, którzy pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka dziękowali za życie i pontyfikat śp. papieża Franciszka oraz modlili się o spokój jego duszy.
Najważniejszy tydzień całego roku liturgicznego rozpoczyna się w Niedzielę Palmową. Jego kulminacją jest Święte Triduum Paschalne. Poniżej prezentujemy celebracje bp. Piotra Sawczuka.
Odejście do Domu Ojca papieża Franciszka skłania do refleksji i wspomnień związanych z jego osobą. Swoimi doświadczeniami zechcieli podzielić się wierni diecezji drohiczyńskiej reprezentujący różne grupy wiekowe, stany i zawody.
Niedziela kielecka
Dziedzictwo duchowe papieża Franciszka, jego postawę, zaufanie, miłosierdzie i radość wspomina bp Jan Piotrowski.
Solec Zdrój – piękna uzdrowiskowa miejscowość słynąca z siarczkowych wód leczniczych – był świadkiem niezwykłego wydarzenia. Mieszkańcy powitali cudowny wizerunek Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Jak przeżyli czas peregrynacji?
Jak sztuka i teatr mogą przybliżać historię i tajemnicę naszego zbawienia, mogli przekonać się parafianie w Górnie, którzy obejrzeli spektakl o pasji Jezusa, przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Górnie.
Niedziela małopolska
Zostawił po sobie żywe słowo i przykład, który prowadzi do Boga – stwierdza Jan Hola.
Kościół wam złożył w dłoniach najcenniejszy skarb – mówił ks. Artur Czepiel.
Od samego początku był patronem ojczyzny, do niego Polacy odwoływali się i prosili o orędownictwo w momentach ważnych i trudnych – przekonuje o. dr Mariusz Tabulski, przeor klasztoru paulinów w Krakowie.
Niedziela lubelska
Nie płaczemy, żeśmy stracili papieża Franciszka, ale dziękujemy Bogu, żeśmy go mieli – powiedział abp Stanisław Budzik.
Po 12 latach pontyfikatu Bóg wezwał do siebie papieża Franciszka.
W pierwsze dni maja patronują nam św. Józef Robotnik i Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski.
Niedziela legnicka
W Poniedziałek Wielkanocny bp Andrzej Siemieniewski zaprosił wiernych, aby we wspólnocie diecezjalnej modlić się podczas Mszy św. za zmarłego w tym dniu papieża Franciszka.
Papieża Franciszka wspomina ks. Bogusław Wolański, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu.
Mieszkańcy diecezji wspominają papieża Franciszka.
Niedziela łódzka
Jako łodzianie mamy szczególny tytuł do wdzięczności papieżowi Franciszkowi, bo przy okazji jubileuszu 100-lecia diecezji skierował do nas swoje słowo, zostawiając nam swoisty testament. Chciałbym, by każdy z was wziął to słowo i nad nim głęboko się zastanowił i je przemyślał – powiedział kard. Grzegorz Ryś.
Spotkanie z papieżem Franciszkiem jest dla nich doświadczeniem, którego nigdy nie zapomną.
Zawsze miał słowa uznania i szacunku wobec nas i naszej posługi, bo temat miłosierdzia Bożego leżał mu wyjątkowo na sercu – wspomina bp Krzysztof Nykiel.
Niedziela przemyska
Dzisiaj wspominamy i powierzamy miłosierdziu Bożemu papieża Franciszka, który odszedł do domu Ojca. Modlimy się, aby ten, który czuł się wybrany przez Boga, aby żyć w blasku miłosierdzia Bożego, tego miłosierdzia doznał – mówił abp Adam Szal podczas Mszy św. w intencji zmarłego papieża.
Dzisiaj pielgrzymujemy duchowo do pustego grobu Jezusa. Spotykamy tam Marię Magdalenę, Piotra, Jana. Widzimy, że w ich sercach niepewność i zwątpienie stopniowo ustępują miejsca radości i wierze. Wierzę, że Jezus z Nazaretu naprawdę zmartwychwstał – mówił podczas Mszy św. rezurekcyjnej abp Adam Szal.
Wspieramy potrzebujących bez względu na ich pochodzenie, wiarę czy historię życiową – powiedział dyrektor przemyskiej Caritas ks. prał. Artur Janiec.
Niedziela rzeszowska
Wiadomość o śmierci papieża Franciszka rozeszła się lotem błyskawicy. Wielu dowiedziało się o niej podczas świątecznych Eucharystii w kościołach.
Maryja dla Polaków zawsze była bliska i ważna. Kiedy więc w pierwszej połowie XIX wieku nabożeństwo majowe dotarło do Polski, szybko się przyjęło i rozpowszechniło.
Szczególną formą rozważania tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa jest misterium – widowisko religijne obecne w kulturze chrześcijańskiej od XII wieku, które w ostatnich dziesięcioleciach przeżywa swój renesans.
Niedziela sandomierska
Franciszek kontynuował nauczanie swoich poprzedników, tj. św. Jana Pawła II i papieża Benedykta XVI, a jednocześnie miał bezpośrednie, bardzo ludzkie podejście – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz.
Jak co roku, mieszkańcy miasta zostali zaproszeni na Miejskie Śniadanie Wielkanocne – wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz lokalnych, świątecznych tradycji.
Pontyfikat papieża Franciszka zapisał się w historii jako czas prostoty, odwagi i dialogu z drugim człowiekiem.
Niedziela sosnowiecka
W Poniedziałek Wielkanocny rankiem świat obiegła informacja, że zmarł papież Franciszek. Wierni, którzy dowiadywali się o tym w kościołach, z telewizji lub internetu, spontanicznie włączali się w modlitwę za Ojca Świętego.
Parafia św. Jakuba w Sączowie od niespełna roku jest diecezjalnym sanktuarium ku czci świętego Apostoła. To także kolejny z kościołów stacyjnych Roku Jubileuszowego, który odwiedzamy w naszym cyklu.
Zakończyły się remonty w parafii św. Stanisława na Dańdówce.
Niedziela świdnicka
W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia, nadeszła smutna wiadomość o śmierci papieża Franciszka.
Wśród wielu osobistych spotkań, jakie wierni przeżywali z papieżem Franciszkiem, jedno zapisało się szczególnie w pamięci wałbrzyskiej wspólnoty hospicyjnej.
Jako wspólnota wiary, nadziei i miłości, powierzamy zmarłego papieża Franciszka i prosimy nieśmiertelnego Króla Wieków, aby przyjął go do grona swoich przyjaciół w Niebie – powiedział bp Marek Mendyk podczas Mszy świętej w intencji zmarłego papieża Franciszka.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Nazajutrz po radości Wielkiej Nocy dotarła do nas smutna, ale pełna chrześcijańskiej nadziei i prawdy o zmartwychwstaniu, wiadomość, że 266 następca św. Piotra, Ojciec Święty Franciszek przeszedł do Domu Pana w niebie, w wieku 88 lat, po 12 latach pontyfikatu i w 56. roku kapłaństwa.
Przeżywany Jubileusz 900-lecia Misji Ewangelizacyjnej św. Ottona z Bambergu zaprasza nas do pochylenia się nad darem wiary, który przyniósł nam patron naszej archidiecezji, ale także do zauważenia dziedzictwa materialnego, jakie nam pozostawił w fundowanych przez siebie świątyniach.
Borykają się z tym, co zagraża współczesnemu człowiekowi, jednak do swej codzienności zapraszają Boga, szukając u Niego pomocy w pełnieniu roli męża, żony, ojca, matki, w głębokim poszanowaniu godności i prawa do życia każdego człowieka.
Niedziela toruńska
Było to w marcu 2013 r. Świat obiegła wiadomość: „Habemus papam!”. Nowym przewodnikiem, pasterzem i sternikiem Piotrowej Łodzi został kard. Jorge Bergolio. Papież z końca świata, jak sam siebie określał. Jak dziś po śmierci papieża Franciszka wspominają go duchowni, osoby konsekrowane i świeccy naszej diecezji?
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego zaprosiło na wielkanocny koncert ewangelizacyjny.
Jeżeli chcesz wędrować wiernie Bożymi drogami, które wskazuje nasz Pan, sięgnij po Brewiarz.
Niedziela warszawska
Msze św. za zmarłego Ojca Świętego Franciszka zjednoczyły na wspólnej modlitwie duchowieństwo, osoby konsekrowane i mieszkańców stolicy.
TrwaMy to inicjatywa skierowana do osób, które wkraczają na wspólną małżeńską drogę lub od lat ją przemierzają. Pomysł zrodził się z doświadczeń narzeczonych oraz małżonków, a jest on odpowiedzią na naturalną potrzebę tworzenia autentycznie głębokich relacji.
Ewangelizują przy pomocy radości i akceptacji. Na spotkania może przyjść każdy dorosły, nawet niewierzący lub poszukujący – zostaną przyjęci z otwartymi rękami, zauważeni i zaakceptowani. Wspólnota Galilea zaprasza do Domów Zmartwychwstania w Warszawie, Polsce i za granicą.
Niedziela wrocławska
W archikatedrze wrocławskiej abp Józef Kupny przewodniczył Mszy św. w intencji zmarłego papieża Franciszka. Metropolita wrocławski wspominał zmarłego Papieża, podkreślając jego troskę o synodalność Kościoła powszechnego i o drugiego człowieka.
Eucharystyczny Ruch Młodych (ERM) to jedna z propozycji pogłębienia i ożywienia życia religijnego wśród dzieci i młodzieży. Wspólnoty ERM-u działają na całym świecie. W Polsce są obecne w kilkunastu diecezjach i obchodzą w tym roku 100-lecie istnienia.
Po śmierci papieża Franciszka zapytaliśmy biskupa Jacka Kicińskiego o wspomnienia związane z Ojcem Świętym.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W Wielkanocny Poniedziałek, 21 kwietnia, nadeszła wiadomość o śmierci papieża Franciszka. Jego odejście to niejako zamknięcie epoki wyznaczonej przez niezwykłą osobowość, charyzmę i głęboki humanizm.
Współczesny świat proponuje postawę, którą można scharakteryzować jako „skrajny indywidualizm”, zbudowany na zniszczeniu autorytetów, a przede wszystkim odrzucający Boga i wartości moralne.
Byliśmy wtedy pielgrzymami nadziei i bądźmy nimi nadal. Tego życzyłby sobie Ojciec Święty Franciszek. Wspólnie z Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej uczestniczyłam w 2016 r. w Światowych Dniach Młodzieży na Campus Misericordiae w Brzegach, w Krakowie.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W Poniedziałek Wielkanocny, rankiem 21 kwietnia, do domu Ojca odszedł papież Franciszek. Jego pontyfikat wspominają biskupi naszej diecezji i wierni świeccy.
8 maja o godz. 11 w katedrze gorzowskiej odbędą się uroczystości upamiętniające kapłana naszej diecezji, który wykazał się aktem wielkiej odwagi. Umożliwił żydowskiej rodzinie ucieczkę z okupowanego Lwowa, a w konsekwencji ocalenie życia.
9 maja odbędzie się prezentacja nowego tomiku poezji ks. Jerzego Hajdugi CRL. Przespane sny to zbiór utworów, które zaskoczą czytelnika wieloznacznością i głębią.