Reklama

Niedziela Wrocławska

Otwarcie wystawy na pl. Solnym – obchody 80. rocznicy śmierci Edyty Stein

We Wrocławiu trwa Rok Edyty Stein. W jego ramy wpisuje się 80. rocznica jej śmierci. Dla upamiętnienia świętej wrocławianki w parku jej imienia został posadzony dąb Edyty Stein, jednemu z wrocławskich tramwajów nadano imię Edyty Stein, zaś na pl. Solnym otwarto wystawę jej poświęconą.

Marzena Cyfert

Otwarcie wystawy „Edyta Stein – wielkość w codzienności”

Otwarcie wystawy „Edyta Stein –  wielkość w codzienności”

Wszystkie uroczystości miały miejsce w przeddzień liturgicznego wspomnienia św. Teresy Benedykty od Krzyża. Na pl. Solny uczestnicy obchodów przyjechali tramwajem Edyty Stein.  

Głos zabrał Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, generalny konserwator zabytków. Podkreślił, że rok 1942 to apogeum mordu zaplanowanego przez niemieckich nazistów, planu wymordowania wszystkich Żydów, którzy znaleźli się w zasięgu ich ręki. – Niemców nie obchodziło wyznanie ludzi pochodzenia żydowskiego, ich obchodziła rasa. Na śmierć skazani byli wszyscy pochodzenia żydowskiego. Także wyznanie rzymskokatolickie, protestanckie czy inne nie immunizowało od groźby zagłady – mówił wiceminister, przytaczając fakty dotyczące budowy obozów zagłady.

– Dzisiaj wszystkie niemieckie obozy zagłady znajdują się na terenie państwa polskiego. To jest niemieckie dziedzictwo na terenie naszego kraju. Jednym z tych obozów był obóz Birkenau, zbudowany obok obozu koncentracyjnego Auschwitz. I właśnie tam deportowano grupę Żydów holenderskich, niezależnie od wyznania, w której to grupie znaleźli się również ludzie wyznania rzymskokatolickiego, w tym zakonnica karmelitańska Edyta Stein, pochodząca z Wrocławia. Dokładnie 80 lat temu mogła ostatni raz spojrzeć na swoje rodzinne miasto w zaplombowanym wagonie na dworcu kolejowym we Wrocławiu. Następnego dnia trafiła już do Birkenau i została tam zamordowana – mówił Jarosław Sellin.

Podkreślił ważną działalność naukową Edyty Stein i poszukiwanie prawdy, które doprowadziły ją do chrztu w kościele katolickim. Ale nigdy nie zerwała więzi ze swoim narodem, narodem żydowskim. Miała nikłą szansę ocalenia, z której nie skorzystała a jak przystało na filozofa, próbowała szukać wytłumaczenia tragedii, która ją i jej naród spotkała.

– Jest postacią ważną dla narodu żydowskiego, ale też dla Kościoła rzymskokatolickiego, dla chrześcijan, dla katolików. I wagę jej świadectwa, dzieł, rozmyślań teologicznych docenił najważniejszy Polak w 100-letniej historii, Karol Wojtyła, Jan Paweł II. Filozof, teolog, zafascynowany tym samym nurtem fenomenologii, w którym to nurcie odnalazła się Edyta Stein, uczennica Husserla – mówił wiceminister.

Reklama

To Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną, świętą i patronką Europy. – Dobrze, że w tę 80. rocznicę śmierci tak ważnej dla nas postaci miasto Wrocław ogłosiło, że to jest rok jej poświęcony, że dba i pielęgnuje pamięć o niej, również w wymiarze materialnym – od wielu już lat zadbany Dom Edyty Stein, dzisiaj zasadzony dąb w parku Edyty Stein, ta wystawa, która będzie przez jakiś czas przypominać wrocławianom i turystom tę wybitną postać, jutro zaś uroczystości współorganizowane przez wrocławian w Birkenau. (...) Warto by było poza przypominaniem jej 51-letniego życia i jej świadectwa, które dała na koniec swojego życia, po prostu ją czytać. Lektura jej dzieł może poruszyć wszystkich, bo poszukiwała w swoim życiu tego, czego każdy z nas chce poszukiwać: prawdy. A prawda obiektywna istnieje – stwierdził Jarosław Sellin.

Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur podkreślił, że uroczystości mają podwójne znaczenie – dosłowne, bo związane z wielką mieszkanką, ale również symboliczne. – Dzisiaj wkopaliśmy dąb, który mam nadzieję za kilka lat pozwoli odpoczywać w cieniu, najlepiej z lekturą, z jednym z dzieł Edyty Stein; Otworzyliśmy również symbolicznie ten tramwaj, którym mieliśmy okazję się przejechać wzdłuż trasy, gdzie było liceum i gimnazjum Edyty Stein, gdzie ten jej Wrocław się tworzył – mówił wiceprezydent Wrocławia.

Edward Maniura, burmistrz Lublińca, mówił o związkach Edyty Stein z tym miastem, gdzie mieszkali jej dziadkowie, a ona w dzieciństwie bardzo lubiła tam jeździć. Mówiła o Lublińcu: „Ukochane moje miasto z dzieciństwa”. Lubliniec obchodzi w tym roku swoje 750-lecie, a od 14 lat patronuje mu Edyta Stein. W Lublińcu w ubiegłym roku zostało też ustanowione pierwsze – nie tylko w Polsce, ale i w Europie – sanktuarium Edyty Stein.

Reklama

Twórcami kapsułowej wystawy na pl. Solnym są dr Jadwiga Guerrero van der Meijden i dr Anna Siemieniec, która opowiedziała o idei wystawy. Wystawa zatytułowana jest „Edyta Stein – wielkość w codzienności”. Dr Anna Siemieniec podkreśliła dorobek i dziedzictwo Edyty Stein i fakt, że jest wielką mistyczką i świętą Kościoła katolickiego. – To wszystko prawda, ale nie zapominajmy o tym, że była też kobietą, której codzienność wypełniała prozaiczna zwyczajność; sytuacje dnia codziennego, w których mogła kształtować swój charakter. To wszystko jest ukryte pod tą wielką i bardzo ważną spuścizną Edyty Stein – mówiła Anna Siemieniec.

Ekspozycja pozwala spojrzeć na postać Edyty w jej zwyczajnym życiu: tym, jaka była, gdzie lubiła chodzić wieczorami, jak spędzać wakacje, czy się śmiała, bawiła. Ponieważ lubiła chodzić do cukierni, uczestnicy obchodów – na pamiątkę jej ulubionych przysmaków – mogli uraczyć się lodami z bitą śmietaną.

W uroczystości uczestniczyli wiceminister kultury Jarosław Sellin, władze miasta Wrocławia, przedstawiciele Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu, przedstawiciele Centrum Historii „Zajezdnia”, duchowieństwa wrocławskiego, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, Towarzystwo Edyty Stein i rodzina Edyty Stein przybyła na uroczystość z Niemiec. Przybyli również goście z Lublińca, Dusznik-Zdroju, Oświęcimia, Dobrodzienia i Gliwic oraz mieszkańcy miasta.

O innych wydarzeniach związanych z obchodami uroczystości można przeczytać tutaj:

https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83352/Rosnie-i-przypomina-o-swietej

Reklama

https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83356/Tramwaj-Edyty-Stein-juz-jezdzi-ulicami

https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83365/%E2%80%9EGwiazda-Europy-Koncerty-poswiecone

https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83357/Sw-Edyta-Stein-patronka-kaplicy-PWT

https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/83372/Blogoslawiona-przez-Krzyz-Eucharystia-w2022-08-09 14:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć

2022-12-09 15:07

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Zamordowana w Boliwii wolontariuszka misyjna Helena Kmieć może zostać błogosławioną. Powołano postulatora procesu beatyfikacyjnego, którym został salwatorianin ks. Paweł Wróbel.

Ksiądz Paweł Wróbel SDS w kaplicy arcybiskupów krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra - delegata ds. kanonizacyjncyh archidiecezji krakowskiej - dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

CZYTAJ DALEJ

Wspomnienie Matki Bożej Loretańskiej

[ TEMATY ]

loretańska

Wlodzimierz Redzioch / Niedziela

Święty Domek w Loreto

Święty Domek w Loreto

Kult Matki Bożej Loretańskiej wywodzi się z sanktuarium domu Najświętszej Maryi Panny w Loreto. Jak podaje tradycja, jest to dom z Nazaretu, w którym Archanioł Gabriel pozdrowił przyszłą Matkę Boga i gdzie Słowo stało się Ciałem.

Sanktuarium w Loreto koło Ankony (we Włoszech) jest pierwszym maryjnym sanktuarium o charakterze międzynarodowym i stało się miejscem modlitw wiernych. Wewnątrz Domku nad ołtarzem umieszczono figurę Matki Bożej Loretańskiej, przedstawiająca Maryję z Dzieciątkiem na lewej ręce. Rzeźba posiada dwie charakterystyczne cechy: jedna dalmatyka okrywa dwie postacie, a twarze Matki Bożej i Dzieciątka mają ciemne oblicza. Pośród kaplic znajdujących się w bazylice warto wspomnieć Kaplicę Polską, ozdobioną freskami w latach 1920-1946, przedstawiającymi dwa wydarzenia z historii Polski: zwycięstwo Jana III Sobieskiego pod Wiedniem oraz cud nad Wisłą.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: jutro odbędzie się beatyfikacja 20-letniej Izabeli Krystyny Mrad Campos

2022-12-09 16:32

[ TEMATY ]

Brazylia

błogosławiona

Wikipedia/autor: Bastião Já Sabe na licencji Creative Commons

Isabel Cristina Mrad Campos

Isabel Cristina Mrad Campos

W sobotę 10 grudnia podczas Mszy św. polowej w Barbacena w Brazylii arcybiskup-senior Aparecidy kard. Raymundo Damasceno Assis ogłosi błogosławioną urodzoną w tym mieście Izabelę Krystynę Mrad Campos. W 1982 w wieku 20 lat została ona zamordowana, broniąc się przed wykorzystywaniem seksualnym i gwałtem.

Oto krótki życiorys nowej błogosławionej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję