Reklama
„A JA WAM POWIADAM..." (POR. MT 5, 22)
By Czytelnik tego pisma w trudach życia codziennego otrzymywał pomoc i światło...
3
Z KRAJU
4
ZE ŚWIATA
5
MODLITWA EKSPIACYJNA POLAKÓW
„Przyjdą takie czasy, że będzie się popierać zepsucie obyczajów. Ze świętej religii uczyni się straszaka, aby obrzydzić ją wszystkim szlachetnym sercom” - przestrzegał proroczo 180 lat temu Zygmunt Krasiński
8-9
EKSPIACYJNY APEL JASNOGÓRSKI
Tekst rozważań przeora Jasnej Góry o. Romana Majewskiego OSPPE w czasie ekspiacyjnego Apelu Jasnogórskiego w dniu zbezczeszczenia Cudownego Obrazu Matki Bożej - 9 grudnia 2012 r.
10-11
12-15
BENEDYKT XVI PRZEWODNIKIEM DO BETLEJEM
Świąteczne wydania tygodników prześcigają się w opisywaniu okoliczności towarzyszących narodzeniu Jezusa Chrystusa. W tym roku dziennikarze mają wyjątkowe szczęście - przewodnikiem do Betlejem stał się sam Benedykt XVI, za sprawą swojej najnowszej książki „Jezus z Nazaretu. Dzieciństwo”
16-17
18-19
20-21
W DOMOWYCH PROGACH KOMPOZYTORA
24-25
W BETLEJEM
Moje marzenie o poznaniu miejsca narodzenia Jezusa Chrystusa pojawiło się przed wieloma laty, gdy od zaprzyjaźnionego księdza, który właśnie wrócił z Ziemi Świętej, otrzymałam zakładkę do książki. Podarowany drobiazg, z widokami Jerozolimy i Betlejem, sprawił, że często myślałam: kiedyś tam pojadę…
30-31
WIARA I ŻYCIE
33
LITURGIA TYGODNIA
34-37
WARSZAWA
Nie ma polskości bez wolności - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński 13 grudnia 2012 r. w Warszawie podczas Marszu Wolności, Solidarności i Niepodległości w 31. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego
39
TAIZÉ W RZYMIE: 28 XII 2012 - 2 I 2013
Kolejny etap „Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię” odbędzie się w Rzymie
46
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
47
PREZENTACJE
Nowa książka ks. bp Antoniego Pacyfika - Dydycza
Nowa książka ks. bp Antoniego Pacyfika - Dydycza.
48
FELIETONY
Prawdziwe Boże Narodzenie jest politycznie niepoprawne.
49
ŚWIĄTECZNE PROPOZYCJE
Film dokumentalny pt. „Kardynał Wojtyła papieżem!” będzie emitowany w TVP w następujących terminach:
24 grudnia - Program 1 TVP godz. 13.05
25 grudnia - TVP Historia godz. 9.00
25 grudnia - TV Polonia godz. 15.45 (z napisami w języku angielskim)
Prapremiera płyty „Kolędy litanie” miała miejsce przed świętami Bożego Narodzenia 2009 r. Patronat honorowy nad płytą objęli wówczas kard. Stanisław Dziwisz oraz biskup polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeusz Płoski, który kilka miesięcy później zginął w katastrofie smoleńskiej.
54
ŚWIĄTECZNA OPOWIEŚĆ
Jak św. Franciszek zbudował pierwszy w historii żłóbek
56-57
RELACJE
Koncert rzeczywiście był adwentowy, co potwierdził sam maestro Marcin Pospieszalski, który wyjątkowo pozwolił na koniec koncertu zaśpiewać kolędę 10-letniej Zosi - córce gospodarza.
58
NIEDZIELA MŁODYCH
Często śpiewa o aniołach, płytę z kolędami zatytułowała: „Anioł pasterzom mówił” - nazwisko zobowiązuje. O kim mowa? Oczywiście o Magdzie Anioł
59-62
63
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
64
LISTY DO „NIEDZIELI"
73
Niedziela bielsko-żywiecka
Opłatkowe spotkania biskupów naszej diecezji rozpoczęły się już 18 grudnia. Wtedy to bp Tadeusz Rakoczy przybył do bielskiego Środowiskowego Domu Samopomocy „Podkowa”, by spotkać się z osobami objętymi działalnością tej pomocowej placówki prowadzonej przez gminę Bielsko-Biała.
Podczas Adwentu odprawiane są Msze św. roratnie - i to się wpisało na stałe w tradycję Kościoła katolickiego, ale że te Msze mogą być sprawowane po łacinie z towarzyszeniem chorału gregoriańskiego - to już należy do rzadkości.
Od kilku lat 8 grudnia w Żywcu był wyjątkowy. Wtedy społeczność miasta obchodziła dzień urodzin i imienin Marii Krystyny Habsburg.
Niedziela częstochowska
Oto Bóg jawi się nam jako ktoś bardzo nam bliski, jako małe Dziecię budzące najserdeczniejsze uczucia miłości i troski. I patrzymy na to dziecko, które dopiero co się urodziło, a potem jak się rozwija, „wzrastając w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi” (Łk 2,52).
W zabytkowej, XIX-wiecznej, malowanej drewniano-murowanej chałupie nieopodal rynku w Olsztynie, tuż przy drodze prowadzącej do Biskupic, znajduje się jedna z nielicznych nie tylko w Polsce, ale i Europie ruchoma szopka przedstawiająca sceny biblijne z życia Najświętszej Maryi Panny.
W centrum tego miasta usytuowana jest przepiękna kolegiata pw. św. Lamberta, biskupa i męczennika, który żył w VII stuleciu. Obecnie, drugi już rok, proboszczem jest tutaj ks. kan. Antoni Arkit. Kolegiata jest też jednym z sanktuariów w Roku Wiary wyznaczonym przez abp. Wacława Depo.
Niedziela podlaska
W pierwszą niedzielę grudnia i Adwentu w Ciechanowcu miało miejsce podsumowanie 32. Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego - Ligawki 2012.
Boże Narodzenie na Białorusi jest podobnie jak w wielu krajach świata świętem radosnym i rodzinnym oraz związanym z wieloma różnymi tradycjami, które powstawały z biegiem lat.
Każdy kraj ma swoją tradycję, swoją kulturę wypracowaną przez pokolenia. Bardzo często chrześcijaństwo, przychodząc na nowe tereny ziem europejskich, spotykało się z odmiennymi obyczajami, dokonując swoistej inkulturacji.
Niedziela kielecka
Z wyjątkowym, bo papieskim błogosławieństwem mieszkańcy Kielc i regionu przeżywają święta Bożego Narodzenia. Delegacja Miasta spotkała się z papieżem Benedyktem XVI tuż przed świętami w Watykanie w Auli Pawła VI.
Ks. Stanisław Skurczyński (1892-1972) miał kilka powołań: księdza, społecznika, dobroczyńcy i w końcu archeologa. Jego dorobek naukowy to dziś kopalnia informacji o prehistorycznych dziejach regionu świętokrzyskiego i tysiące ocalonych eksponatów.
Rozmowa z chrystusowcem, ks. Kazimierzem Długoszem - kielczaninem od ponad 20 lat pracującym w Brazylii, prowincjałem Południowoamerykańskiej Prowincji Towarzystwa Chrystusowego.
Niedziela małopolska
Tegoroczny jubileuszowy 70. Konkurs Szopek Krakowskich, organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, został rozstrzygnięty 9 grudnia w Pałacu Krzysztofory. W przeglądzie od lat uczestniczą nieprzerwanie twórcy bajecznie kolorowych i bardzo pomysłowych szopek.
Spotykamy się w grudniowy wieczór w przedszkolu „Źródło” w Krakowie. To kolejne robocze zebranie przed Orszakiem Trzech Króli.
Wigilijny opłatek w dłoni czasem wydaje się bardzo ciężki. Zwłaszcza, gdy trzyma go osoba, która doznała krzywdy i zmaga się z problemem nieprzebaczenia. Są rany, które otrzymane w dzieciństwie, wychodzą na wierzch w wieku młodzieńczym i dorosłym, kiedy człowiek jest w stanie świadomie skonfrontować się z nimi. Te rany bywają nieraz bardzo głębokie.
Niedziela lubelska
Najstarsza lubelska parafia, której patronuje św. Mikołaj, przeżywała uroczystości odpustowe z udziałem abp. Stanisława Budzika.
W dorocznym święcie lubelskich górników uczestniczył abp Stanisław Budzik. 4 grudnia, w progach świątyni św. Barbary, Metropolitę powitała górnicza rodzina oraz proboszcz parafii ks. kan. Andrzej Lupa.
W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Lublinie obyła się VI edycja Dzielnicowego Jubileuszu Małżeństw. 25 listopada na uroczystą Eucharystię zaproszono aż 260 par małżeńskich, obchodzących w tym roku okrągłą rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. Najdłuższym małżeńskim stażem mogli się poszczycić państwo Bieńkowie, którzy wspólnie przeżyli 65 lat.
Niedziela legnicka
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, którą obchodziliśmy w sobotę, 8 grudnia, to tradycyjnie dzień obłóczyn w legnickim seminarium duchownym. Dziesięciu kleryków przyjęło strój duchowny, czyli sutannę.
Od pierwszej niedzieli Adwentu Caritas rozpoczęła kolejną akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Już po raz 19. w parafiach rozprowadzane są świece. Zysk ze sprzedaży przeznaczony jest na pomoc dla najmłodszych. Przy tej okazji Caritas chce zwrócić uwrócić uwagę na poważny problem samotności dzieci w rodzinach.
Najpierw w kościele, a później w sali na plebanii bp Marek Mendyk spotkał się z dziećmi i dorosłymi z parafii pw. Świętej Trójcy w Legnicy, prowadząc Mszę św. roratnią.
Niedziela łódzka
„Anielisko” – funkcjonująca od 20 lat przy parafii Ojców Jezuitów świetlica środowiskowa to szczególna placówka - dom dla błąkających się po ulicach dzieci.
Publicystyka ks. Witolda Broniewskiego koncentruje się m.in. wokół zagadnień związanych ze sztuką i pięknem.
Dla wielu współczesnych prawda o narodzeniu Zbawiciela jako wkroczeniu Boga w ludzką historię wydaje się czymś zupełnie nieprawdopodobnym i bardzo daleko odbiega od kryteriów sceptycznej czy agnostycznej mentalności.
Niedziela przemyska
W ten wigilijny wieczór i te Święta chcemy szczególnie adorować Chrystusa, który żyje pod sercami matek. Każde życie jest darem Boga i Jego prezentem dla rodziców, Kościoła, całego społeczeństwa i za to niech będzie chwała na wysokości Bogu.
Świętujemy pamiątkę Narodzenia Bożego Syna zachęceni przez Benedykta XVI do szczególnego przeżycia Roku Wiary. W modlitwie o przymnożenie wiary Kościół w Polsce prosi o łaskę zrozumienia mądrości Ewangelii i o to, abyśmy tę Ewangelię zdołali przyjąć w całości.
W tym roku wspólnota naszej archidiecezji pójdzie do Betlejem z bardzo bogatymi darami. Otrzymaliśmy je dzięki peregrynacji krzyża Jana Pawła II po naszej archidiecezji.
Niedziela rzeszowska
Boże Narodzenie na pewno nie kojarzy się Kameruńczykom ze śniegiem, bo go tam po prostu nie ma, raczej z chłodnymi porankami, gdyż w grudniu przypada środek pory suchej.
Może to tylko moje subiektywne spostrzeżenie, ale od paru lat, gdy w Wigilię w Radiu Via słyszę po raz pierwszy przepiękną „Kolędę dla nieobecnych” (w wykonaniu Beaty - o anielskim głosie - Rybotyckiej, do słów Szymona Muchy i muzyki Zbigniewa Preisnera), myślę sobie, że pora kończyć przedświąteczną jeszcze krzątaninę, pora oderwać się od „przyziemności”. Oto nadszedł już czas, by uwierzyć „w jeszcze jedno Boże Narodzenie”.
Niedziela sandomierska
Co roku w grudniu obchodzimy Europejski Tydzień Autyzmu, tydzień osób, które żyją w swoim świecie.
Niewątpliwie święta Bożego Narodzenia, to święta najbardziej rodzinne. Już wieczerza wigilijna gromadzi rodzinę razem. Atmosfera pełna życzliwości, wspólne kolędowanie czy rodzinne przeżycie Pasterki buduje jedność i trwałość rodziny.
Niedziela sosnowiecka
Dla niespodziewanego gościa, dla tych, których kochamy, a których nie ma przy nas zostawiamy miejsce przy wigilijnym stole. W sposób szczególny miejsce to wypełniają ci, którzy już odeszli, ale w naszym sercu pozostaną na zawsze. Puste miejsce - świadectwo naszej pamięci i miłości. Ale też świadectwo naszego bólu rozstania, bólu samotności. Kogoś zabrakło...
Oddziały paliatywne oraz hospicja to miejsca wyjątkowego przygotowania na przyjście Jezusa. To również czas towarzyszenia każdej chwili ludzkiego życia, podkreślając w ten sposób jego wartość na wszystkich etapach oraz godność osoby ludzkiej nie tylko do końca ziemskich dni, ale na zawsze.
Jest święto Matki Bożej Fatimskiej, 13 października 2011 r., kolejna rocznica „cudu słońca”. Do klasztoru Dominikanów w Gidlach przyjeżdżają Asia i Mariusz z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie, by prosić o łaskę uzdrowienia dla swojego synka Kubusia.
Niedziela świdnicka
Drodzy Czytelnicy, spróbujmy w tym całym świątecznym zabieganiu spojrzeć na tych, którzy w dużej mierze sprawiają, że nasze świętowanie wygląda tak pięknie. Mam tu na myśli naszych kapłanów. Zastanówmy się, jak oni spędzają święta. Kiedy my już odpoczywamy, to oni najczęściej ciężko pracują. Sam czas Adwentu to spory wysiłek dla kapłanów. Rekolekcje, spowiadanie, dbanie o wystrój świątyni. Czy mają choć odrobinę czasu dla siebie i dla swoich bliskich?
Rodzina jest podstawą bytu narodowego. Gdy upada rodzina, upada naród, upada państwo, upada cywilizacja - przekonuje bp Ignacy Dec. Jak możemy dbać o to, by dzisiejsze rodziny się nie rozpadały, jak kultywować w nich wiarę i tradycję? To pytania, na które warto poszukać odpowiedzi w święto Świętej Rodziny, które Kościół katolicki co roku obchodzi w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu.
Narodziny Jezusa Chrystusa, które wspominamy, są narodzinami najważniejszego mieszkańca naszej ziemi, mieszkańca, który jest w jednej osobie człowiekiem i Bogiem.
Prorok Sofoniasz żył w VII wieku przed Chr., kiedy królem w Judzie był sprawiedliwy Jozjasz.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Słucham kolędy w wykonaniu znakomitego rekolekcjonisty i piosenkarza w sutannie ks. kan. Stefana Ceberka, kustosza sanktuarium św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Porządziu w diecezji łomżyńskiej.
Każda kultura i religia posiadają własny sposób liczenia czasu. Chrześcijanie uważają, że niejako „nowym” początkiem w dziejach ludzkości i świata było narodzenie Jezusa Chrystusa.
Boże Narodzenie jest dotąd dla większości ludzi prawdziwym świętem światłości, najradośniejszym, najbardziej powszechnym i najuroczyściej obchodzonym ze wszystkich ustanowionych świąt na świecie. Najgłębiej porusza serca ludzkie. Przypomina bowiem „Podarek”, dar, który Bóg ofiarował ludziom na ziemi, zsyłając im Jezusa Chrystusa.
Rozmowy z muzułmanami przynoszą nieraz zaskakujące sytuacje i spostrzeżenia.
Niedziela toruńska
Kilka pokoleń „urodzonych w niewoli, okutych w powiciu” do życzeń składanych przy opłatku dołączało i to, by następne święta obchodzić w wolnej Polsce. Na Pomorzu spełniło się ono najpóźniej, bo w 1920 r. Gdy poniosły klęskę zaborcze Prusy, a wróg ze wschodu został odparty, tym wymowniej podczas pierwszych Wigilii wolnych Polaków brzmiały słowa: „Bóg się rodzi, moc truchleje”.
Jak mówi Katechizm Kościoła Katolickiego, „Bóg nawiedził swój lud. Wypełnił obietnice dane Abrahamowi i jego potomstwu.
Czy wiara wymaga od nas wyrzeczeń? Jaka jest cena wiary? Jak wiara przemieniła życie patriarchów? Na te i podobne pytania próbował dać odpowiedź ks. dr Tomasz Tułodziecki, biblista z Wydziału Teologicznego UMK, który wygłosił kolejną konferencję w cyklu „Spotkania z Biblią”.
Niedziela warszawska
Choć autorzy serialu „Czas honoru” dość dowolnie traktowali dramatyczną historię Polski lat II wojny światowej i okresu powojennego, produkcja zbierała doskonałe recenzje, a widzowie pokochali bohaterów serialu miłością ślepą i głuchą na niektóre wady produkcji. Nic dziwnego, że jest już niemal pewne, że powstaną kolejne odcinki.
Anno Domini 2012 powinniśmy zapamiętać na długo. O niektóre bowiem wydarzenia jakie miały miejsce w Warszawie, zapewne kiedyś zapytają nas dzieci bądź wnuki. A na pewno fakty te znajdą się w książkach.
Niedziela wrocławska
„Mówisz, że wspólnota Ci nic nie daje, to znaczy, że Ty nic nie dajesz” - te słowa M. Quoista pamiętają chyba wszyscy wychowankowie ks. Aleksandra Zienkiewicza („Wujka”) z duszpasterstwa akademickiego Pod Czwórką. „Wujek” często je powtarzał i wypisywał w gablotce z informacjami o spotkaniach.
Wierzący człowiek nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez pójścia na Pasterkę, czy na Eucharystię sprawowaną w świąteczne dni. Najporządniejsi katolicy znajdą też czas na adwentowe rekolekcje i spowiedź św., a także otworzą drzwi swoich domów na przyjęcie tzw. kolędy.
Nasze babcie wiernie strzegły starych przepisów, przekazywały książki kucharskie i zapisane ręcznie zeszyty swoim córkom w wianie, a te z kolei swoim… Dziś chętnie sięgamy do tych starych receptur w okresie świąt, bo przecież Wigilia i Boże Narodzenie, to nie tylko wyjątkowy nastrój, ale również smak i zapach potraw.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W okresie międzywojennym i po wojnie na ziemi lubaczowskiej z Wigilią Bożego Narodzenia związane były zwyczaje, obrzędy i wierzenia, które pragnę przypomnieć.
Narodzenie Jezusa to jakby „lądowanie” na ziemi Syna Bożego, który wypożycza od nas ludzką naturę. Przez całe wieki Bóg przygotowywał ludzi na ten moment, tak jak obecnie ludzie przygotowują się do ważnych zadań, gdzie wszystko musi być dokładnie obliczone, sprawdzone i zaplanowane.
Święta Bożego Narodzenia nazywane dawniej Godami rozpoczyna wieczór wigilijny, a kończy Święto Chrztu Pańskiego. Są to chyba najpiękniejsze święta w roku.
W ikonografii chrześcijańskiej przedstawienia związane z Bożym Narodzeniem należą do jednych z najstarszych oraz najczęstszych motywów. Pierwsze przedstawienia Narodzenia Chrystusa od IV wieku były bardzo oszczędne i proste.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Tuż przed świętami ma ukazać się nowa płyta kleryków z Paradyża. Zespół „The Birets” przygotował 10 utworów.
Święta Bożego Narodzenia obchodzone przez mieszkańców ziemi lubuskiej charakteryzują się różnorodnością zwyczajów. Tu przeplatają się tradycje wielkopolskie, tarnopolskie, bukowińskie, wileńskie ze śląskimi czy niemieckimi.
Chyba każdy z nas choć raz w życiu, słuchając historii Świętej Rodziny, dla której zabrakło miejsca w betlejemskich domach i gospodach, pomyślał, że na miejscu tamtych ludzi udzieliłby pomocy. Pasterka jest w naszej diecezji szczególnym momentem, kiedy rzeczywiście możemy pomóc rodzinom potrzebującym. Szkoda przegapić taką okazję.